ANALÝZA: Trump má svojí Lewinskou. Obvinění jeho spolupracovníků ho může zničit

Americká politika takové zemětřesení minimálně 20 let nezažila. Hlavní manažer Trumpovy volební kampaně Paul Manafort byl totiž v pondělí velkou porotou obviněn z daňových deliktů, konspirace vůči USA či z toho, že nesplnil americká pravidla lobbingu. Jde tak o první jasný a hlasitý výsledek práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumá vztahy mezi volební administrativou Donalda Trumpa a Moskvou. Američany nyní zajímá, zda o jednání šéfa svého volebního týmu Trump věděl, respektive zda se Muellerovi podaří to dokázat. „Další možnost ovšem je, že Manafort jen sehraje roli obětního beránka,“ říká pro INFO.CZ amerikanista Kryštof Kozák. 

Zkoumání, zda a jak Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb a jestli se Moskva spojila s volebním štábem Donalda Trumpa, zabralo již měsíce vyšetřování, tisíce hodin výslechů a práci několika nezávislých komisí. Nyní přichází první jasný výsledek, první obvinění. Jeden z hlavních strůjců Trumpova volebního úspěchu byl obviněn mimo jiné z konspirace vůči USA či praní špinavých peněz. To je zásadní.

Spolu s Manafortem je obžalován i jeho dlouholetý obchodní partner a další zaměstnanec Trumpova volebního štábu Rick Gates. Komentátoři mají jasno. Ačkoliv mezi obviněními není žádný bod, který by se vztahoval přímo k předvolební kampani, tak jde o jasné a závažné pochybení blízkých prezidentových spolupracovníků, za které půjdou před porotu. A ve vzduchu se vznáší otázka, zda Trump během své předvolební kampaně skutečně spolupracoval s Ruskem.

Zásadní zlom: Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort čelí obvinění z konspirace proti USA

„Je naprosto jasně dané, že oba pánové v Trumpově předvolebním týmu pracovali, byli tam zaměstnáni,“ komentuje kauzu pro INFO.CZ politik a politolog Jakub Lepš. „Na druhé straně jde však primárně o obvinění na základě jejich sólových daňových činností, ta konspirace proti USA tam stojí trochu bokem. Jasné zatím je, že oba tito pánové nechali v tom, co dělali, příliš mnoho stop. Na základě informací, které máme, ovšem není možné nyní říct, že Donald Trump se s Moskvou domlouval, jak ovlivnit americké volby,“ dodává Lepš.

Obvinění proti Manafortovi se například zmiňuje o tom, že si spolu se svým společníkem Gatesem přišli díky službám pro ukrajinské činitele na desítky milionů dolarů. Peníze přitom od roku 2006 do roku 2016 údajně prali přes řadu amerických i zahraničních společností.

Donald Trump se na svém twitterovém účtu jasně distancoval od jakéhokoliv pochybení a ptal se, proč není vyšetřována například „podfukářka“ Hillary Clintonová. „To je klasický Trump. Když něco není po jeho, tak kope kolem sebe a snaží se odvést pozornost,“ myslí si Lepš.

Hra o Trumpa. Ruská aféra rozkládá prezidentovo okolí, takto se jeho lidé lísali k Rusům

I přesto má celá kauza velký potenciál Trumpovi výrazně ublížit. Velká část politického establishmentu napříč politickým spektrem už není tak nadšená z Trumpových kontroverzních kroků ve funkci nejmocnějšího muže státu a současná obvinění jim dávají do rukou silnou a účinnou páku na prezidenta. „Vše by bylo jiné, kdyby byl Trump silný prezident, ale on je velmi slabý. Jeho popularita je na velmi nízkých úrovních a následkem těchto zpráv může dále klesnout,“ domnívá se Lepš.

Silnější opozice, nižší popularita a možná další obvinění však nejsou pro Trumpa jediné negativní důsledky celé kauzy. „Kromě toho to přitáhne výraznou mediální pozornost, která se Trumpovi nehodí. Lidé tuto kauzu hodně sledují, informace jsou na prvním místě televizních zpráv a na titulkách novin,“ myslí si Kryštof Kozák. „To je Trumpovi jistě nepříjemné, určitě by se raději soustředil na jiné aspekty svého prezidentování, než na údajné ruské ovlivňování voleb. V jistém ohledu to tak má podobné, jako kdysi Bill Clinton. Tam se novináři rovněž soustředili především na jeho aféru s Monikou Lewinskou a nikoliv na reálné dopady jeho prezidentování,“ dodává Kozák.

Obviněný Trumpův poradce přiznal, že „špína“ na Clintonovou pocházela od Rusů

Podle obou amerikanistů je možné, že si Trump s obviněním Manaforta nad celým případem jen umyje ruce. „Je jistě možné, že Manafort sehraje roli obětního beránka, na kterého se vše svede a Donald Trump pak jenom bude moci říct, že se s Manafortem rozešel. To, co by následně Manafort dělal, by byla jeho soukromá aktivita,“ tvrdí Kozák. Lepš souhlasí: „Trump vždy může říct, že se Manaforta včas zbavil. Jediné, co mu tak bude možné přiřknout, je pochybný úsudek při výběru spolupracovníků. Všechny proto nyní zajímá, co bude dál a kam se celá kauza vyvine. Je třeba si počkat.“

Osmašedesátiletý Manafort byl loni od června do srpna šéfem volební kampaně Donalda Trumpa, Gates pracoval jako jeho zástupce. Budoucí prezident Manaforta propustil po zprávách, že zřejmě dostával miliony dolarů za poradenské služby pro ukrajinskou proruskou Stranu regionů někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Podle dřívějších zjištění médií Manafort navíc zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch ruského prezidenta Vladimira Putina ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Z objevených dokumentů rovněž vyplývá, že Manafort pracoval pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

SDÍLET
sinfin.digital