Ani v zahraničí by se Šmarda ministrem kultury zřejmě nestal, chybí mu vzdělání i praxe

Srovnání se zahraničím ukazuje, že současný spor prezidenta Miloše Zemana s ČSSD o to, kdo může vést v zemi rezort „kultury“, není v Evropě úplně ojedinělý. Ve většině evropských zemí vedou sice kulturu lidé s vyšším vzděláním a praxí, než jakou disponuje Michal Šmarda, na druhou stranu je ale kultura v mnoha státech jen „přidružená“ k jinému ministerstvu.

Příkladem může být například sousední Rakousko. Země, která se chlubí pověstí „kulturního centra Evropy“, nemá vlastní ministerstvo kultury. Agenda „kultura a umění“ je nyní přidružena pod ministerstvo zahraničních věcí, což je spojení, nad kterým by zřejmě mnozí čeští odborníci kroutili hlavou. Současný ministr zahraničí Alexander Schallenberg, dlouholetý kariérní diplomat, vedle prosazování zájmů Rakouska v cizině zároveň zahajuje kulturní festivaly, předává ceny umělcům a dohlíží na správu rakouského kulturního dědictví.

I když je tento model v rakouské historii výjimečný (jedná se o přechodnou úřednickou vládu), ani minulé řádné vlády necítily potřebu kulturu osamostatnit. V minulém kabinetu lidovce Sebastiana Kurze patřila kultura do ranku ministra bez portfeje, stejně jako ve vládě předchozí. „V ještě dřívějších vládách patřil rezort kultury většinou pod správu ministerstva školství,“ řekl INFO.CZ rakouský novinář Manfred Maurer. Samostatné ministerstvo neměla podle něj rakouská kultura vlastně nikdy.

Zeman z roku 98 by to tomu dnešnímu nandal, říká Jurečka. K žalobě se kloní i Votava z ČSSD

Podobně je tomu dnes v Maďarsku, kde je ministrem kultury známý lékař a onkolog, profesor Miklós Kásler. Jako uznávaný odborník v onkologii vede ministerstvo vzdělávání a lidských zdrojů, pod které spadá i kultura. Naopak v dalších okolních zemích je ministerstvo kultury samostatné. Na Slovensku ho řídí Ľubica Laššáková, absolventka žurnalistiky, která vedle médií působila i v některých manažerských funkcích, například ve státní knihovně.

V Polsku je „ministerstvo kultury a národního dědictví“ pod vedením sociologa a univerzitního profesora Piotra Glińskiho. V Německu vede ministerstvo pro kulturu a média Monika Grüttersová, absolventka studia dějin umění, germanistiky a politických věd a dlouholetá politička křesťanských demokratů (CDU). Dříve působila mimo jiné jako mluvčí poslaneckého výboru CDU pro kulturu, ještě dříve ale také jako univerzitní profesorka v oboru „umění a média“.

Dostál: ČSSD můžou zaříznout její vlastní poslanci. Ve sněmovně je alternativní většina

Právě tento příklad ukazuje, že pokud by se chtěl prezident Miloš Zeman ohánět při tvrzení o nekompetentnosti Michala Šmardy srovnáním s blízkým zahraničím, zřejmě by tento argument mohl ve sporu s ČSSD využít ve svůj prospěch.

Šmarda, zvolený třikrát za sebou starostou Nového Města na Moravě, je nepochybně úspěšný komunální politik, kterého si sociální demokraté zvolili i jako místopředsedu strany. A vůbec přitom není vyloučené, že i když nikdy nepracoval v kulturní oblasti a nemá vysokoškolský titul, mohl být úspěšnějším ministrem než lidé, kteří těmito atributy disponují. V sousedních zemích (jak ukazuje srovnání) by se ale zřejmě ministrem nestal. V těch státech, kde je ministerstvo kultury samostatné, ho vedou většinou lidé s vysokoškolským, často i profesorským titulem, a kratší či delší praxí v řízení kulturní instituce nebo univerzity.

SDÍLET
sinfin.digital