Ankaru zneklidňuje hlad Kurdů po nezávislosti. Před referendem si radši schválila vojenské zásahy za hranicemi

Turecký parlament podle agentury Reuters odhlasoval prodloužení mandátu, který turecké armádě umožňuje zasáhnout v Iráku a Sýrii. Učinil tak dva dny před plánovaným referendem o nezávislosti iráckých Kurdů, s nímž Ankara ani centrální irácká vláda v Bagdádu nesouhlasí. Turecko předtím naznačilo, že je připraveno podniknout bezpečnostní a jiné kroky v reakci na hlasování. Delegace z kurdské autonomie v Iráku zatím dnes v Bagdádu jednala s představiteli centrální vlády o referendu, odvolat ho však odmítá.

Turecký premiér Binali Yildirim zatím na otázku, zda Turecko považuje intervenci mimo své hranice za jednu z možností, odpověděl: "Přirozeně je to otázkou načasování a toho, kdy budou zavedena ekonomická a bezpečnostní opatření. Vše bude záviset na vývoji situace."

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu pohrozil iráckému autonomnímu Kurdistánu, že na něj v případě konání referenda uvalí sankce.

Život na šesti metrech čtverečních. Uprchlický projekt v předvolebním Berlíně boří stereotypy

Nezávislý Kurdistán

O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozdělily koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii.

Centrální vláda v Bagdádu, sousední státy, ale také například Washington, se obávají, že by nezávislost Kurdistánu mohla v současné chvíli vyústit v širší regionální konflikt a zbrzdit pokrok v boji s IS, kterého se účastní irácké i kurdské síly.

Představitelé regionální kurdské vlády se dnes v Bagdádu setkali s představiteli centrální vlády s cílem zmírnit napětí mezi Irbílem a Bagdádem. Kurdští politikové nicméně dali jasně najevo, že referendum rušit nehodlají.

"Delegace bude jednat o referendu, ale rušit se hlasování nebude ," řekl poradce předsedy kurdské autonomie Masúda Barzáního Hošjar Zibarí.

USA ukazují Kimovi svaly. Bombardéry a stíhačky se prohnaly u pobřeží KLDR

Ozbrojenci ze Strany kurdských pracujících (PKK) dnes z Iráku odpálili rakety a dělostřelecké granáty na turecký okres Semdinli a zabili jednoho tureckého vojáka, uvedly místní úřady.

PKK vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40.000 obětí. Za teroristickou organizaci kromě Turecka PKK označují také Spojené státy a EU.

SDÍLET
sinfin.digital