Antický skvost v Palmýře už v této podobě neuvidíte. Islamisté ho zdevastovali

Stoupenci samozvaného Islámského státu starobylé město a jeho památky znovu demolují. Podle syrské agentury SANA poničili amfiteátr z 2. století a skupinu sloupů před ním.

SANA dnes oznámila, že radikálové poničili „fasádu“ amfiteátru. Zdevastovaný je i tetrapylon - sloupoví, které stojí před divadlem. SANA neuvedla podrobnosti o míře ani době ničení, ale její zprávu potvrdila i exilová opozice a šéf oddělení pro historické památky Maamún Abdalkarím.

IS dobyl v poušti ležící Palmýru v květnu 2015. Poničil v ní vzácné památky včetně Belova chrámu. Loni v březnu se vládním jednotkám s pomocí ruské armády podařilo město dobýt zpět, ale v prosinci, kdy vrcholily boje o syrské Aleppo, se tam radikálové vrátili.

„Mami, chci zemřít." Válka zanechává v duších syrských dětí šrámy

V minulosti džihádisté amfiteátr používali pro hromadné vraždění svých odpůrců. Teď zacílili na stavbu samotnou. Podobně jako v roce 2015, kdy město ovládli poprvé, ničí mimořádně cenné památky, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. 

Ředitelka této organizace Irina Bokovová dnes řekla, že poničení sloupů i divadla je "nový válečný zločin". Zpráva o Palmýře podle ní svědčí o tom, že extremisté chtějí ničit nejenom lidské životy, ale také historické památky, aby "syrský národ připravili o jeho minulost i budoucnost". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil čin za barbarství. "Tato ideologie a praktiky jsou pro moderní civilizaci naprosto nepřijatelné," dodal podle agentury TASS.

Bezmoc v italských horách: šance na záchranu lidí z hotelu pod lavinou je skoro nulová

Pouštní město Palmýra leží v provincii Homs asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť. Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150 tisíc turistů ročně.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital