Armáda USA se definitivně uzavírá transsexuálům. Osud těch, kteří už jsou ve službě, visí na vlásku

ČTK, lup

26. 08. 2017 • 15:41

Americký prezident Donald Trump obnovil zákaz přijímat osoby se změněným pohlavím do armády. Příslušné nařízení, které podepsal v pátek a o němž dnes informovala média, rovněž zastavuje využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků v aktivní službě, pokud tento proces ještě nebyl zahájen.

O tomto záměru Trump informoval už minulý měsíc na twitteru. "Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoli roli v armádě USA sloužit," napsal šéf Bílého domu 26. července na sociální síti.

Svým krokem zvrátil praxi, kterou zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy. Rozhodnutí Trump zdůvodnil velkými finančními náklady a rozvratem, který by podle něj změny pohlaví v armádě vyvolaly.

O tom, zda muži a ženy se změněným pohlavím, kteří již v armádě slouží, budou moci v ozbrojených silách zůstat, má podle prezidenta v příštích měsících rozhodnout ministr obrany James Mattis. Jako kritéria pro něj stanovil efektivnost armády, úmrtnost, rozpočtová omezení a zákon.

Plán realizace opatření předpokládaných novou direktivou má ministr prezidentovi předložit do 18. února.

Trumpův postup vyvolal rozhořčenou reakci transgenderových osob a dalších skupin s menšinovou sexuální orientací a obhájců jejich práv. "Tato politika je hanebný políček uštědřený lidem, kteří každý den nasazují život při obraně naší země," uvedla podle médií v prohlášení například Jennifer Leviová, představitelka organizace GLAD, která se zaměřuje na právní ochranu sexuálních menšin.

SDÍLET