Asadovské jednotky vstupují do Afrínu na pomoc Kurdům. Dojde na přímý střet s Turky?

HalfPageAd-1

lup

20. 02. 2018 • 17:15

Vojenské jednotky věrné syrské vládě vstoupily do enklávy Afrín na severu země. Oblast v kurdské pohraniční oblasti je v posledních týdnech terčem turecké armády, která zde proti Kurdům a jejich milicím YPG – označovaným za „teroristy“ – bojuje. Vstup Asadových jednotek představuje zásadní faktor, který může přispět k dalšímu prudkému vyhrocení situace.

Mobile-rectangle-3

Z kurdské enklávy na severu Sýrie se rychle stala velmi horká oblast. Damašek už včera skrze státní televizi avizoval, že na pomoc Kurdům vysílá bojovníky. Nehledě na varování znějící z Turecka, které avizovalo, že s podporovateli Kurdů bude bojovat a že brzy oblast ovládne.

Na opačné strany barikády se tak dostávají dvě síly podporované či spřátelené s Ruskem. Turecko se navíc bojů účastní coby člen NATO.

BBC informuje, že syrská státní televize ukázala záběry polovojenských jednotek připravujících se na vstup do oblasti. Není podle ní zatím zřejmé, kolik bojovníků je kde nově nasazeno. Z turecké strany přišla podle Reuters nová vlna ostřelování Afrínu.

Kurdové sami nedávno požádali syrskou armádu poměrně překvapivě o podporu, která je pro ně za stávající situace zřejmě jedinou možností. Podle některých zpráv je vojenská asistence z Damašku vykoupena tím, že Kurdové Afrín Damašku přenechají. Mluvčí milice YPG ovšem pro Reuters popírá, že by existovala závazná dohoda, ze strany Kurdů se podle něj jednalo pouze o „prosbu“ či volání o pomoc.

Kurdové

Turci od 20. ledna zabrali přes 30 vesnic v kurdské pohraniční oblasti označované; většina z nich je v těsné blízkosti turecké hranice. Turecká média na začátku týdne informovala, že operace Olivová ratolest má v kurdských řadách už přes 1500 obětí.

Ankara tvrdí, že chce vytvořit zónu dostatečně bezpečnou pro to, aby se syrští uprchlíci mohli začít vracet. Bezpečnostní problém spatřuje v přítomnosti kurdských milicí YPG, které sever Sýrie obsadily a jsou přítomny také v Afrínu. Turecko je označuje za spojence tureckých separatistických Kurdů a za teroristy.

Oblast Afrín je součástí provincie Aleppo. Je domovem více než 170.000 lidí, z nichž přes 36.000 žije ve městě Afrín.

SDÍLET

Billboard-bottom-1