Damašek s podporou Moskvy znovu zintenzivnil údery na někdejší baštu povstalců Aleppo. Rusko ve stejnou dobu oznámilo, že zahajuje rozsáhlou leteckou operaci v provinciích Homs a Idlíb – o svých akcích v Aleppu ale pomlčelo. Rusové nicméně poprvé nasadili svoji letadlovou loď Admirál Kuzněcov pro starty stíhačů do bojových akcí. Rakety zasáhly několik zdravotnických zařízení.
Může to být začátek další fáze války o Sýrii, dost možná té poslední. Ke zhruba 200 tisícům lidí, které boje uvěznily v obléhaném východním Aleppu, už několikrát zazněla z Moskvy údajně poslední výzva k odchodu z města. Právě tam se rozhoduje o výsledku letité války Asadových věrných s jeho povstaleckou opozicí.
Moskva přitom ani v posledních dnech nijak neustupuje od dlouhodobé podpory Asadova tažení. Naopak ve Středozemním moři nově začala operovat její letadlová loď Admiral Kuzněcov. Právě odsud teď startují stíhači k úderům, které v posledních dvou dnech podle pozorovatelů nabraly na intenzitě.
Terčem se opakovaně staly i nemocnice poblíž Aleppa – klíčová zařízení v oblasti, kde pomoc průběžně potřebují stovky zraněných včetně dětí. Rakety při posledním útoku zabily několik pacientů a zařízení vyřadily z provozu. Kdo je vypálil, není jasné.
Moskva tvrdí, že cílem jejích operací jsou příslušníci teroristických skupin a jejich zázemí. Ministr obrany Šojgu zmiňuje Islámský stát a Frontu dobytí Sýrie, dříve známou jako an-Nusrá.
„Údery jsou zamířeny na sklady zbraní, shromaždiště teroristů a jejich výcviková střediska i na zbrojní továrny.“
Tvrdá kritika se ale na akce Moskvy snáší z Washingtonu. Americké ministerstvo zahraničí uvádí, že údery na nemocnice jsou porušením mezinárodního práva. „Rusko znovu podpořilo Asadův režim v nelítostné válce proti syrskému lidu,“ řekla mluvčí ministerstva.
Prezident Asad mezitím hledá skuliny na poli mezinárodní politiky. V rozhovoru pro portugalskou televizi uvedl, že nově zvolený americký prezident Donald Trump bude přirozeným spojencem Sýrie, pokud splní své předvolební sliby o boji s terorismem. „Nemůžeme zatím nic říct o tom, co se chystá udělat. Pokud ale hodlá bojovat proti teroristům, tak budeme samozřejmě spojenci, přirození spojenci, jako jsme s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl Asad.
Trumpova strategie na Blízkém východě není jasná. V kampani prohlásil, že k vyřešení situace v Sýrii je zapotřebí spolupracovat s Ruskem. Některá americká média, mimo jiné i list The New York Times, spekulují, že Trump po převzetí moci zastaví zásobování umírněných povstalců bojujících proti Asadovi. Dříve konstatoval, že Amerika o minulosti rebelů neví zhola nic.