Asadův syn si odskočil na matematickou olympiádu. Řekl, jak je to s válkou, a spočítal správně 14 procent příkladů

ČTK, lup

23. 07. 2017 • 20:40

Zatímco v Sýrii zuří válka, která si vyžádala již přes 400 000 obětí a za hranice země vyhnala miliony lidí, nejstarší syn autoritářského prezidenta Bašára Asada vyrazil do Brazílie, aby svou zemi reprezentoval na matematické olympiádě. Ačkoliv se 15letý Háfiz snažil všechny přesvědčit, že je docela normální chlapec, vyvolala jeho přítomnost na mezinárodní soutěži značný zájem, informovala agentura DPA.

Háfiz, který je podle agentury svému otci vzhledem dost podobný, byl jedním z 615 účastníků mezinárodní matematické olympiády. Že ale není obyčejným dítětem s nadáním pro počty, bylo jasné na první pohled. Na každém kroku ho doprovázel syrský generální konzul, v hotelu, ve kterém se ubytoval, panovala mimořádná bezpečností opatření.

V rozhovoru poskytnutém listu O Globo přirovnal nejstarší syn syrského prezidenta Rio de Janeiro k metropoli své země. „Damašek je trochu jako Rio. Většina města je bezpečná, některé čtvrti ale ne,“ řekl. Háfiz, který dostal jméno po svém dědečkovi, jenž stál v čele Sýrie v letech 1971 až 2000, prý vyrůstal jako normální chlapec. V budoucnu by chtěl být inženýrem.

Vyjádřil se také k situaci ve své vlasti. Doufá, že válka brzy skončí. „Není to občanská válka... Obyvatelstvo a vláda stojí jednotně proti vetřelcům, kteří nám berou naši zemi,“ řekl v souladu s oficiálními prohlášeními vlády svého otce.

Úspěchem ale pro Háfize Asada matematická olympiáda neskončila. Správně vyřešil jen 14,2 procenta příkladů, a skončil tak až na 528. místě. Celý syrský tým, jehož členové pocházeli kromě Damašku i z Homsu a válkou zničeného Halabu (Aleppa), skončil ze 111 týmů, jež se soutěže účastnily, na 56. místě. Olympiádu vyhráli Jihokorejci, Češi skončili čtrnáctí.

Matematická olympiáda se letos konala ve stejném městě, kde se loni konaly i sportovní letní olympijské hry. Poprvé se jich účastnil i tým složený z lidí, kteří museli prchnout ze své vlasti. Byli mezi nimi i syrští plavci Jusra Márdíníová a Rami Anis.

SDÍLET