Atentát v Kyjevě. Bomba za bílého dne zabila důstojníka rozvědky

ČTK, lup

27. 06. 2017 • 12:53

V Ukrajinském Kyjevě explodovalo poblíž rušné ulice auto, ve kterém zemřel plukovník tamní vojenské rozvědky Maksym Šapoval. Jaké zařízení ve voze vybouchlo, je podle mluvčího ministerstva vnitra stále předmětem šetření. Úřady podle něj celý incident šetří jako teroristický čin. Výbuch zachytila průmyslová kamera a fotografie z místa dokládají, že z auta zbyl vrak. Dva kolemjdoucí byli lehce zraněni.

Atentát se podle ministerstvo vnitra vyšetřuje jako teroristický čin. „Je zjevné, že na místě explodovalo výbušné zařízení,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra s tím, že na místě činu sbírají stopy kriminalisté. Případ vzhledem k tomu, že se obětí stal voják, nejspíše převezme vojenská prokuratura.

Ministerstvo, ani policie neuvedly další podrobnosti o atentátu, ani o tom, kdo mohl stát v pozadí. Server Cenzor.net napsal, že Šapoval velel jednotce, která bojovala „při obraně Ukrajiny před ruskou agresí“ v Donbasu na východě země, kde vládní síly od dubna 2014 válčí s Ruskem podporovanými separatisty.

Konflikt si dosud vyžádal na 10 000 mrtvých, avšak obdobné bombové útoky motivované boji jsou poměrně řídké. Naposledy byl při výbuchu bomby v autě v Kyjevě loni v červenci zavražděn investigativní novinář Pavel Šeremet.

SDÍLET