Atlant, který drží Rusko při životě. Hlasování o Putinovi provází bizarní argumentace

Týden trvající hlasování o ústavních změnách v Rusku se pomalu blíží k závěru. Psát o tom, jak dopadne, se může zdát poněkud předčasné, ale ve skutečnosti nikdo nepochybuje, že změny budou schváleny. Podporují to i zprávy, podle kterých jsou především státní zaměstnanci „přesvědčováni“ k účasti pod tlakem kontroly nebo že dochází k dvojímu hlasování. Pochybnosti vzbuzuje například i elektronické hlasování, kterého se mohli účastnit obyvatelé Moskvy a Nižegorodské oblasti.

Podobným zprávám zřejmě ještě není konec, ale stojí za to si i připomenout, jak se vlastně nutnost změn, jejichž cílem je především prodloužit vládu Vladimira Putina, zdůvodňovala. Ačkoli oficiálně nešlo o agitaci, ale jen o „informační“ kampaň, nebyla to nijak nezabarvená vyjádření.

Asi nejtěžší pozici měl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. Skloubit tvrzení o odolnosti systému a zároveň to, proč by takto odolný systém neměl ustát odchod jednoho člověka, byl téměř nadlidský výkon. Podle Peskova pomohou změny „zacementovat“ Rusko jako silnou a suverénní zemi. V jiném vystoupení poté, co Vladimir Putin připustil, že by se mohl zúčastnit prezidentských voleb, pak jeho mluvčí zmínil i to, že výhodou bude, že bude jasno ohledně vývoje Ruska v dalších letech. Zatímco beze změn by se prý úředníci a další představitelé moci věnovali jen tomu, kdo bude následovníkem Putina, takto budou moci pracovat jen pro blaho země.

Schmarcz: O mravním relativismu a totalitarismu, aneb jak sejmout toho, koho právě chci

sinfin.digital