Bagdád jde proti autonomnímu Kurdistánu na všech frontách. Vydal zatykač na viceprezidenta oblasti

Soud v Bagdádu vydal zatykač na viceprezidenta autonomního Kurdistánu Kosrata Rasúla kvůli jeho údajným urážlivým výrokům na adresu irácké armády. Informovala o tom dnes agentura AP. Urážet armádu je v Iráku trestné. Pokud viceprezident neopustí autonomii, jeho zatčení je ale nepravděpodobné. Soud v Bagdádu totiž nedisponuje prostředky, jak své rozhodnutí v autonomii prosadit.

Mezi autonomním Kurdistánem a centrální vládou v Bagdádu panuje ostrý spor od 25. září, kdy se Kurdové v autonomii a v několika sporných oblastech vyslovili pro nezávislost. Centrální vláda v Bagdádu však odmítla s představiteli Kurdistánu vyjednávat s tím, že referendum bylo protiústavní a následně zavedla proti Irbílu řadu sankčních opatření, včetně zrušení letů.

Nakonec tento týden irácké síly vytlačily pešmergy (kurdské síly) z ropné provincie Kirkúk a dalších sporných regionů, které Kurdové kontrolovali od roku 2014, kdy využili chaosu, jenž nastal po expanzi teroristické organizace Islámský stát (IS).

Zatykač na Rasúla byl vydán poté, co viceprezident údajně označil irácké síly v Kirkúku za okupanty.

Bagdádský soud na představitele kurdské autonomie vydal zatykač už minulý týden. Tehdy však šlo o tři organizátory referenda. Ani v těchto případech však obviněným, kteří žijí v autonomním Kurdistánu, zatčení bezprostředně nehrozilo.

SDÍLET
sinfin.digital