Benátky a Lombardie hlasují o větší nezávislosti na Římu. Referendum může zmařit nízká volební účast

V severoitalských regionech Benátky a Lombardie hlasují voliči v nezávazných referendech o přiznání větší autonomie na centrální vládě. Podle místních médií rozhodne o dalším směřování obou regionů především volební účast, která ukáže, nakolik místní obyvatele rozsah pravomocí místních samospráv skutečně pálí. Hlasování podnítila separatistická Liga severu.

Italský list La Repubblica na svém webu upozorňuje, že pouze významná mobilizace voličů může dát regionálním vládám silný mandát v případných jednáních s ústředními institucemi, aby získaly větší pravomoce.

NATO není schopné odrazit ruský útok na země východní Evropy, píše se prý v tajné zprávě Aliance

V Benátkách je pro uznání výsledků referenda potřeba nejméně 50procentní účast, v Lombardii takové omezení není. Guvernér Lombardie Roberto Maroni tvrdil, že by ho uspokojila 34procentní volební účast. Jeho benátský kolega Luca Zaia upozornil, že i kdyby nebylo 50procentního limitu dosaženo, jeho guvernérská funkce není v sázce.

Na rozdíl od Katalánska se referenda uskutečňují v mezích italské ústavy, která umožňuje, aby regionům, které o nějakou formu autonomie požádají, parlament vyhověl. Vedení regionů usilují o více pravomocí v oblasti infrastruktury, zdravotnictví a školství. Především ale chtějí snížit finanční příspěvky, které jdou z těchto oblastí do státní kasy v Římě.

Útoků na americké diplomaty na Kubě přibývá. Záhadné zdravotní problémy už má každý druhý

Oba regiony, kde dohromady žije asi 15 milionů obyvatel, se na celkovém hrubém domácím produktu Itálie podílejí asi ze 30 procent.

SDÍLET
sinfin.digital