Bezpečné Česko: poklidnějších je jen 5 jiných států. A kde zuří války?

Rozbouřený Blízký východ, pokračující boje na východní Ukrajině nebo zhoršená bezpečnostní situace na severu Afriky. Mapa konfliktních zón světa se v posledních letech prakticky nemění. Ale existují i místa, kde se život po válkách vrací k normálu. Ve své zprávě to potvrzuje Institut pro ekonomiku a mír. A přidává i pozitivní informaci: pokojné státy jsou stále klidnější a to se týká i Česka.

Česko je šestá nejbezpečnější země světa a oproti minulému srovnání si o čtyři příčky polepšilo. Tak to alespoň vidí analytici mezinárodního Institutu pro ekonomiku a mír, kteří hodnotili situaci v celkem 163 státech. A jejich hlavní závěr? Pomyslné nůžky se rozevírají: pokojné země jsou stále klidnější a naopak válečné oblasti se propadají do spirály násilí.

Evropa je stále nejbezpečnější kontinent

Institut pro ekonomiku a mír srovnával 163 zemí na základě 23 faktorů. Sledoval nejen aktivitu teroristů, ale i vnitropolitické záležitosti dané země a vztahy s jejími sousedy. Analýzu institut vydává od roku 2007.

Dále se v první desítce nachází Dánsko, Rakousko, Portugalsko, Česká republika, Švýcarsko a Slovinsko. Mezi evropské státy se do první desítky na čtvrté místo dostal Nový Zéland, na osmé místo Kanada a na deváté místo Japonsko. Ani naši sousedé na tom nejsou s umístěním zle. Slovensko najdeme na 24. místě, Polsko na 22., již zmíněné Rakousko na 3. a Německo prozatím na 16. To ale můžou změnit poslední teroristické útoky v zemi.

Ve zprávě se také nachází analýza ekonomického dopadu světového násilí. Loni jeho potírání stálo celosvětově kolem 13 a půl miliardy dolarů, což je přibližně 13 % světového hrubého domácího produktu.

Hůře než Ukrajina už jsou na tom jen Středoafrická republika, Jemen, Somálsko, Afghánistán, Irák, Jižní Súdán a na poslední příčce umístěná Sýrie. Obecně se mezi nejméně bezpečnými zeměmi nejčastěji objevují státy Afriky, Blízkého východu a Arabského poloostrova.

Světové velmoci jsou až v druhé polovině seznamu

Co je jistě zajímavé, je umístění světových velmocí. USA se umístily na 103. pozici. Rusko se po anexi Krymu a kvůli podpoře separatistů na Ukrajině a vlády Bašára Asada v Sýrii dostalo také až na samý konec žebříčku mezi státy s velmi nízkou mírumilovností. Obsadilo 151. příčku. Čína je na 120. místě.

SDÍLET
sinfin.digital