Blíží se den „V“. Rakušané a Němci se bojí nadcházejících Velikonoc

Zřejmě ještě nikdy v historii nevyvolával příchod velikonočních svátků v Rakousku a Německu místo radosti doslova panickou hrůzu. Politici i odborníci totiž zcela otevřeně mluví o Velikonocích jako o něčem, co může rozhodnout celou „válku“ s koronavirem. Buď se budou lidé o svátcích chovat rozumně a přispějí k postupnému útlumu pandemie, nebo naopak Velikonoce spustí katastrofu.

Příprava na svátky ze strany některých politiků a epidemiologů skutečně připomíná přípravu na rozhodující bitvu války. Politici burcují obyvatele k tomu, aby se i o Velikonocích stýkali jen v nejnutnějších případech a obvyklé velikonoční návštěvy odložili na příhodnější dobu. Jestliže druhou vlnu pandemie rozjely loni Vánoce, pak velikonoční svátky jsou ze stejného pohledu ještě mnohem nebezpečnější. Pokud nebezpečí lidé podcení, může to mít fatální následky.

„Sedíme na sudu s prachem,“ řekl německé agentuře DPA doslova Thorsten Lehr, profesor farmacie ze Saarbrückenu. A se svým varováním není ani zdaleka sám. I věhlasný Institut Roberta Kocha došel k závěru, že nadcházející Velikonoce představují mnohem větší riziko pro šíření infekce než minulé Vánoce. Důvodů je hned několik.

V Německu se především na rozdíl od Vánoc dnes šíří ze tří čtvrtin britská mutace koronaviru, která je nejen nakažlivější než ta původní, ale zároveň zasahuje těžším průběhem infekce i mladší ročníky. „Na rozdíl od původního viru se šíří rychleji v rodinách,“ uvedl Lehr. S britským „mutantem“ je podle něj ve velmi krátké době obvykle nakažena celá rodina, zatímco dříve se poměrně běžně stávalo, že i mezi velmi blízkými příbuznými v jedné domácnosti se virus nepřenesl.

Velikonoce budou podle odborníků „křest ohněm“.
sinfin.digital