Boj o Mosul byla jatka, která nepřežilo 40 tisíc civilistů. Přeživší mlčí a obávají se msty islamistů

Info.cz, ekb

19. 07. 2017 • 21:10

Před deseti dny irácká armáda slavnostně ohlásila vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu v Mosulu, dobývání bašty islamistů však znamenalo obrovské utrpení a zmařené životy tisíců lidí. Podle nejnovějších informací kurdských zpravodajských služeb, ke kterým dostal přístup britský deník The Independent, byl počet obětí vyšší, než se předpokládalo – v ničivé bitvě o Mosul zahynulo víc než 40 tisíc nevinných lidí. Zpráva kurských zpravodajců navíc varuje, že kvůli všudypřítomné korupci irácké armády běhají členové Islámského státu beztrestně na svobodě a obyvatelé mají strach z jejich pomsty.

Podle kurdských zpravodajských služeb stojí za vysokým počtem civilních obětí irácké pozemní síly, letecké údery koalice vedené Spojenými státy a v neposlední řadě také samotný Islámský stát. „Rozsah lidského utrpení je obrovský,“ řekl pro Independent vysoce postavený kurdský představitel a bývalý irácký ministr financí a zahraničí Hošjar Zebárí, podle kterého je „pod troskami stále pohřben velký počet těl“.

Podle Zebárího zemřelo při dobývání Mosulu víc než 40 tisíc civilistů, což je mnohem víc, než se dosud uvádělo. Například nezávislý novinářský projekt Airwars, který monitoruje vzdušné údery mezinárodní koalice proti IS v Sýrii a Iráku a jejich dopady na civilisty, uvádí, že od 19. února do 19. června v Mosulu zemřelo 5 805 civilistů. Airwars se však stejně jako řada dalších zahraničních organizací soustředí výhradně na letecké útoky, spíš než na boje na zemi.

Zebárí obviňuje vládu v Bagdádu, jejímž členem sám donedávna byl, že nedělá dost, aby utrpení obyvatelstva zabránila. „Někdy máte pocit, že je vládě jedno, co se děje,“ říká bývalý ministr zahraničí a financí Iráku.

Zebárí pochybuje, že se bude křesťanská, jezídská a kurdská menšina žijící v okolí Mosulu jednou schopná usmířit se zdejšími sunnitskými muslimy. Dřív zde tyto skupiny sice žily pokojně vedle sebe, náboženské menšiny jsou však přesvědčeny, že se po nástupu Islámského státu někteří sunnité na zabíjení, znásilňování a okrádání radikálů sami podíleli.

3544482:article:true:true:true

Podle Zebárího nevraživosti mezi obyvatelstvem nahrává i korupce, která je v irácké armádě na denním pořádku. Z podplácení přitom těží hlavně radikálové napojení na Islámský stát, kterým stačí zaplatit 1000 dolarů a hladce můžou projít kontrolními stanovišti iráckých vojáků. Jsou hlášeny i případy, kdy jsou podezřelí z členství v IS propuštěni ze zadržovacích vazeb.

Lidé tak mají strach, že mohou radikálové běhat nerušeně na svobodě, což se ostatně podle zpráv z Mosulu už teď děje. Obyvatelé se tak podle Zebárího bojí podávat informace o členech této teroristické organizace iráckým bezpečnostním silám – vidí, že se radikálové beztrestně vrátili z vězení do ulic a mají strach, že pokud by o nich podali policii informace, čekala by je tvrdá pomsta.

Zebárího kritika irácké vlády míří také na plány rekonstrukce Mosulu, které jsou podle něj nedostatečné. Jak řekl pro Independent, jako ministr financí vyčlenil na obnovu Mosulu 500 milionů dolarů, vláda ale od záměru ustoupila a peníze použila na jiné projekty. Intenzivní boje totiž historické město téměř srovnaly se zemí. „Duše Mosulu je pryč a jeho ikonické stavby jsou zničeny,“ říká se zármutkem Zebárí, který v Mosulu vyrostl. 

SDÍLET