Bojkot. Na Trumpovu inauguraci nepřijdou desítky kongresmanů

Více než dvě desítky demokratických kongresmanů a senátorů se nezúčastní páteční inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa. Velká část z nich se pro bojkot rozhodla po Trumpově ostrém vyjádření na adresu černošského zákonodárce Johna Lewise považovaného za autoritu hnutí za lidská práva.

Podle stanice BBC dosud oznámilo záměr nepřijít na páteční slavnostní přísahu 26 členů některé z komor Kongresu.

"Když urazíte kongresmana Johna Lewise, urazíte celou Ameriku," prohlásila Yvette Clarková, jež je mezi pěticí kongresmanů za stát New York, kteří budou Trumpův nástupní ceremoniál bojkotovat.

Za někdejšího aktivistu bojujícího za práva černošské menšiny, který byl těžce zraněn před 50 lety na protestním pochodu v Alabamě, se podobně jako ona postavili i další demokratičtí zákonodárci.

Washington se chystá na Trumpovu inauguraci. Jak vypadala dříve? Podívejte se na historickou galerii

Sám Lewis se vůči Trumpovi vymezil již v pátek, když televizi NBC vysvětloval, proč nehodlá přijít na inauguraci. Trump podle něho není "zákonnou hlavou státu", neboť mu ke zvolení dopomohli hackerskými útoky Rusové.

Trump zareagoval podrážděnými slovy, že by Lewis měl "věnovat víc času správě svého volebního okresu, který je v příšerném stavu, rozpadá se a je zamořen zločinem, než aby si lživě stěžoval na volební výsledky".

SDÍLET
sinfin.digital