Bojovníci Islámského státu se budou z Iráku a Sýrie stahovat do Egypta, varuje tamní prezident

Teroristé ze samozvaného Islámského státu (IS), kteří ztrácejí pozice v Iráku a Sýrii, se přesouvají do Libye. Z ní se pak zřejmě budou snažit dostat se do Egypta. Řekl to dnes egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Podle něho je přirozené, že se členové IS snaží dostat do Libye, jelikož tam velké části území mají pod kontrolou islámští radikálové. IS bojuje o své poslední pozice v Sýrii, v Iráku byl zatlačen k syrské hranici.

Sísí hovořil také o vybavení egyptské armády, která se musí zaměřit právě na boj proti teroristům. "Musíme být vojensky schopni vyrovnávat poměr sil v tomto nevyváženém regionu. Riziku (terorismu) čelíme nejen my, ale také Evropa," řekl Sísí na tiskové konferenci v Šarm aš-Šajchu.

Egypt dostává ročně od USA jako vojenskou pomoc 1,3 miliardy dolarů (29 miliard Kč), od roku 2014 nakoupil za více než deset miliard dolarů z Francie bojová letadla Rafale a vrtulníky k přepravě osob, od Ruska pak letadla MiG-29 a útočné vrtulníky, od Německa ponorky.

Džihádistkou se stala po 11. září. Utekla od Islámského státu a teď má tichý život v Texasu

Egypt nečelí jen hrozbě lidí z IS, kteří by se mohli z Libye dostat do Egypta přes jeho západní hranici, ale také radikálům, kteří už dlouho bojují proti egyptských bezpečnostním složkám na Sinajském poloostrově. Kolik přesně jich tam působí, není známo, odborníci jejich počet odhadují na tisíce.

V Egyptě teď vyvolávají obavy množící se útoky na západě země a spekuluje se, že se tam možná otevírá další bojiště, kde bude muset armáda zasahovat. Při říjnovém útoku extremisté přepadli policisty. Úřady hovoří o 16 mrtvých, ale bezpečnostní představitelé až o 50. Sísí tvrdil, že při protiútoku přišlo o život 14 radikálů. Zadržen byl jeden cizinec, který se přepadové akce zúčastnil. Podle prezidenta se skupina chystala zaútočit na koptský klášter v poušti. Prezident také tvrdil, že armádní a policejní jednotky operují podél celé západní hranice s Libyí i podél jižní, kde Egypt sousedí se Súdánem. U libyjské hranice prý vojsko našlo a zničilo 20 aut naložených zbraněmi a municí.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Sísí je u moci od roku 2014 a za hlavní úkol považuje zlepšení ekonomické situace. Tuto snahu ale komplikuje nákladný boj proti radikálům a také velmi rychlý přírůstek obyvatelstva. Sísí chce rovněž Egypt vymanit ze závislosti na příjmech z cestovního ruchu, které vlivem útoků vysychají.

SDÍLET
sinfin.digital