Británie a EU pokročily v jednáních o pobrexitovém uspořádání. Brzdí je spor o severoirskou hranici

04. 12. 2017 • 12:40

Jednání o budoucí pobrexitové spolupráci pokračují na své pomalé cestě k dohodě. Britská premiérka Theresa Mayová se chce postupně setkat s klíčovými zástupci EU u jednání, která by mohla naznačit, zda je Spojené království připraveno přistoupit ke stěžejnímu vyjednávání o obchodu. Mayová se má kromě předsedy Evropské komise Jeana Claudea Junckera setkat také s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Obě strany dospěly podle BBC News o víkendu ke konsenzu o britském finančním vypořádání po brexitu a občanských právech. Tématem však dosud zůstává hranice se Severním Irskem. Přesto je podle zpravodajského portálu BBC důvod k „opatrnému optimismu“. Také sama premiérka popsala nadcházející setkání jako "významnou zastávku" na cestě ke klíčovému summitu všech sedmadvaceti lídrů v polovině měsíce.

Pro Velkou Británii jsou jednání k dohodě o volném obchodu prvořadá, EU však zastává názor, že k nim může dojít teprve po dostatečném pokroku v otázkách finančního vypořádání po brexitu. Nedořešené zůstávají otázky cizinců trvale žijících ve Velké Británii a hranice se Severním Irskem.

Podle posledních informací zvýšila UK před časem svou nabídku finančního vyrovnání po brexitu na 50 miliard Eur. Obě strany navíc údajně dospěly i k dohodě ohledně zákonů týkajících se občanů EU ve Velké Británii a naopak Britů v EU.

Neproblematičtější otázkou zůstává dlouhodobě hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Zejména Irsko vznáší opakovaně požadavek na více informací o podobě "základní hranice" bez povinné celní kontroly, kterou Velká Británie plánuje zřídit. Podle Donalda Tuska se musí Dublin prozatím spokojit s tím, že se Severní Irsko k pevné hranici nevrátí, dokud jednání s EU nepostoupí do další fáze. Dublin přitom požaduje od britské premiérky písemnou záruku, že bude ctít podmínky Velkopáteční dohody a pevná hranice mezi Irskem a Severním Irskem zavedena nebude.

Před nedávným jednáním irského vládního kabinetu uvedla irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEntee, že se i přes nesporný vývoj v celé otázce zatím nedomnívá, že by se strany ocitly na prahu dohody. „Irská republika by ráda pokročila do další fáze vyjednávání, to ale není absolutně představitelné za předpokladu, že nemáme úplný závazek toho, že nebude zavedena pevná hranice,“ uvedla McEntee.

Ani po setkání premiérky se zástupci EU však dosud nelze očekávat definitivní dohodu o pobrexitovém uspořádání; EU má pouze rozhodnout, zda došlo v brexitových otázkách k dostatečnému pokroku, aby mohla být vyjednávání o budoucí podobě vztahů mezi Británií a EU dále rozšířena.

Pokud se potvrdí optimistická očekávání Bruselu, bude po obědovém setkání Theresy May s Junckerem vydána společná zpráva EU a Velké Británie, která by měla předestřít konkrétní data dalších jednání.

Velká Británie odhlasovala Brexit vloni, a Evropskou unii má opustit v březnu roku 2019. Jednání mezi EU a VB však dosud nedospěla k průlomovému momentu.