Británie bude EU platit, vzkázala Merkelová. Kritice neušly ani země odmítající uprchlíky

Info.cz, ekb

26. 08. 2017 • 19:50

Otázka, zda a kolik má Velká Británie v souvislosti se svým definitivním odchodem z Evropské unie zaplatit, je jedním z hlavních kamenů úrazu vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Že musí Spojené království v rámci rozhovorů o brexitu uhradit to, co unii přislíbilo, teď prohlásila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle jejích slov nejde o žádný „rozvodový účet“, ale nutnost. Kromě Británie se zaměřila také na Polsko a další země, které odmítají přijímat uprchlíky na základě kvót v souladu s unijní dohodou.

„Jedná se o závazky, které Velká Británie přijala a které se musejí přirozeně řešit,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. „Nejde o cenu za rozvod – to zní jako pokuta,“ řekla podle serveru Bloomberg s tím, že jsou rozhovory o odchodu ostrovního království stále na začátku.

Dohady o tom, zda a kolik musí Británie do evropského rozpočtu před brexitem zaslat, rozdělují oba tábory od počátku jednání. Podle Bruselu má Londýn zaplatit to, co už dřív slíbil, že do evropské kasy přispěje. EU odmítá, že by chtěla monarchii za odchod nějakým způsobem trestat.

Zatímco zpočátku se z Británie ozývalo, ať Brusel žádné peníze nečeká, v poslední době začali někteří tamní politici ostrá slova mírnit a připouštět, že závazky vůči unii zaplatí. Naposledy to potvrdil i britský ministr zahraničí Boris Johnson.

„Zcela určitě budeme muset své závazky splnit,“ sdělil v pátek pro BBC. „Jsme lidé, kteří respektují zákon a platí účty,“ poznamenal Johnson. Odmítl ale částku 100 miliard eur (2,6 bilionu korun), o které se začalo v souvislosti brexitem hovořit na jaře. Se sumou tehdy přišel deník Financial Times, který ji spočítal na základě dokumentů Evropské komise. Johnson však zopakoval, že tuto sumu neuznává a považuje ji za přemrštěnou.

Kolik by měla Británie zaplatit, je tak stále otázkou. Čitelnější by situace mohla být už po pondělí, kdy mají jednání mezi týmy Bruselu a Londýna pokračovat. Jak uvedla Merkelová, oba tábory čelí „velmi obtížnému problému“.

Kromě brexitu se Merkelová v sobotním vystoupení vyjádřila také k dalším palčivým tématům Evropské unie. Zkritizovala například kontroverzní polské reformy soudního systému a opřela se také do skupiny zemí, které odmítají přijímat uprchlíky, kam kromě Polska patří i Česko, Slovensko nebo Maďarsko. „Nemůžeme si vybírat oblasti, ve kterých Evropa nabízí solidaritu,“ prohlásila Merkelová. 

SDÍLET