Británie má naočkováno přes 13 milionů lidí. Návrat k normálu je ale ještě daleko

Tereza Jelínková

Třetí celostátní lockdown dává Britům pořádně zabrat. Už přes měsíc jsou zavřené všechny školy. Lidé mají nařízeno pracovat z domova a vycházet mohou jen v přesně daných případech. Tak jako jinde se určitá naděje upíná k vakcíně. Její první dávku už ve Spojeném království dostalo přes 13 milionů lidí.

Sotva na začátku prosince skončil jeden lockdown, mnozí se ani nestihli pořádně nadechnout, přišel zákaz setkávání domácností během vánočních svátků a vzápětí další, v pořadí už třetí národní lockdown. A ten už přes pět týdnů diktuje tempo života na ostrovech. Davy, jaké vidíte třeba na fotografiích z českých hor, tady nenajdete – lidé mají zakázáno setkávat se ve velkých skupinách. I když na procházky do parků vyrážejí a přibylo sportovců, kteří neváhají vyběhnout na chladný vzduch a tu trochu sněhu, který v Londýně momentálně je.

Liší se i přístup k samotnému očkování: Britové jsou na „svou“ Oxford/AstraZeneca vakcínu většinou pyšní. Pýchou se dmul i britský premiér Boris Johnson, který v projevu ve středu 10. února uvedl, že jeho ambiciózní plán se zatím daří naplňovat. „Pět týdnů zpátky jsme řekli, že doufáme, že se do půlky února podaří naočkovat 15 milionů lidí. Zhruba týden před cílovým datem dostalo první dávku vakcíny něco málo přes 13 milionů obyvatel,“ prohlásil předseda vlády. Určitým překvapením je oproti tomu počet těch, kteří obdrželi i druhou dávku. tu zatím dostalo jen asi půl milionu obyvatel. 

Obecně mezi lidmi panuje ohledně očkování shoda. A to i mezi mladými, relativně nerizikovými skupinami. Ministr zodpovědný za vakcinaci párkrát avizoval, že má v hlavě nápad na zavedení očkovacích pasů, kterými by se Angličané prokazovali na cestách, ale třeba i při vstupu na koncert. Jak reálné to je, zatím můžeme jen spekulovat. Obecně vzato, na svůj zdravotnický systém jsou Britové náležitě hrdí – spolu se zákazy se v novém roce vrátilo také tleskání pro zdravotníky známé jako Clap for Heroes. Lidi tak každý čtvrtek ze svých balkonů a zahrádek tleskají všem, kteří se starají o ně nebo jejich blízké.

Na největším britském ostrově se očkuje takřka bez omezení, Irsko však takto hladký průběh vakcinace nezažívá. Kvůli pobrexitové dohodě Velké Británie s Evropskou Unií často v Severním Irsku dochází ke zpoždění dodávek, přibylo také administrativy a kontrol. 

Zatímco zdravotníci mají už rok práce nad hlavu, byznys počítá ztráty a chybějící zákazníky. Restaurace a kavárny drží nad vodou hlavně take away nebo rozvoz objednávek domů. Daleko častěji teď na cestách potkáte motorkáře, kteří někomu vezou oběd, než pověstné červené autobusy. Údaje z Národního statistického úřadu už po druhém lockdownu, který v Anglii trval celý listopad, ukazovaly ztrátu 600 000 pracovních míst v pohostinství. Čísla ale nejspíš ještě porostou. Dle nejnovějších předpovědí to vypadá, že britské „pubs and restaurants“ otevřou nejdříve v dubnu, nebudou ale moct prodávat svým zákazníkům alkohol. Už teď data ukazují, že až 650 000 malých byznysů se bojí, že na jaře kvůli ztrátám vůbec neotevřou. 

Na návrat dětí do škol ve Velké Británii to vypadá o měsíc dříve, tedy na začátku března. Zatím ale není jasné, jestli se budou školáci testovat, jak bylo v plánu na začátku letošního roku, kdy si školy musely zajistit testovací sady pro všechny své žáky. Sotva tehdy testy dorazily do škol, oznámil premiér Boris Johnson třetí lockdown a zavřel školy, a pak už to byla zase známá přehlídka restrikcí a omezení. Za jejich porušení čekají na „provinilce“ různé pokuty. Ta nejnižší začíná na 200 librách, ale vyšplhat se může až do tisíců liber. 

V cestě za vítězstvím nad pandemií má pomoct i povinná karanténa ve státem určených hotelech, která vstupuje v platnost 15. února. Vztahuje se na cestovatele z 33 rizikových zemí, které ve větší míře postihla jihoafrická mutace viru. A i tady se začínají vytahovat pokuty. Pokud cestující zatají příjezd z rizikové země, mezi které spadá např. většina zemí jižní Ameriky, může mu dle britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka hrozit až 10 let vězení.

sinfin.digital