Británie opět zamířila do lockdownu

Tereza Jelínková

Z Evropské unie už vystoupila, v opatřeních proti šíření koronaviru ale postupuje Velká Británie podobně jako zbytek Evropy. I britská vláda byla nucena kvůli rostoucímu počtu nakažených a hospitalizovaných opět přitvrdit a od čtvrtka zavřela vše kromě škol a nezbytných služeb. 

Záchrana pro přetížené zdravotnictví a snížení reprodukčního čísla. Alespoň to si vláda slibuje od celkového lockdownu, tedy plošné uzávěry Anglie (Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických opatřeních samostatně). Od čtvrtka 5. listopadu musely zavřít veškeré restaurace, bary, hospody, posilovny a další provozovny, které se nepočítají mezi nezbytně nutné služby. Jisté je, že lockdown udělá z Londýna a dalších municipalit opět města duchů. Poslední známky života tak možná budou vykazovat parky, kde se lidé mohou pohybovat v maximálním počtu 6 osob. 

Oproti jarnímu lockdownu teď zůstávají otevřené školy. I když např. na univerzitách probíhá většina výuky on-line, otevřená bude také knihovna, kde se studenti logicky potkávají. Pokud však bydlí na univerzitních kolejích, mají zakázáno se během semestru pohybovat mezi kolejemi a domovem. Když se chtějí potkat s někým z jiného bytu, musí tak učinit venku, protože s návštěvami cizích domácností je rovněž utrum. Většina britských studentů se tak rozhodla letošní pobyt na kolejích ukončit a pomalu se vracejí domů. Pro jejich mezinárodní kolegy je situace horší. Technicky vzato, zákaz cestování do jiných zemí platí hlavně pro britské občany, ale i když máte český pas a není jediné letadlo, které by vás přepravilo domů, vyjde to zhruba nastejno. 

„Až na krev.“ Americké prezidentské volby v deseti obrazech

sinfin.digital