Británie opět zamířila do lockdownu

Z Evropské unie už vystoupila, v opatřeních proti šíření koronaviru ale postupuje Velká Británie podobně jako zbytek Evropy. I britská vláda byla nucena kvůli rostoucímu počtu nakažených a hospitalizovaných opět přitvrdit a od čtvrtka zavřela vše kromě škol a nezbytných služeb. 

Záchrana pro přetížené zdravotnictví a snížení reprodukčního čísla. Alespoň to si vláda slibuje od celkového lockdownu, tedy plošné uzávěry Anglie (Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických opatřeních samostatně). Od čtvrtka 5. listopadu musely zavřít veškeré restaurace, bary, hospody, posilovny a další provozovny, které se nepočítají mezi nezbytně nutné služby. Jisté je, že lockdown udělá z Londýna a dalších municipalit opět města duchů. Poslední známky života tak možná budou vykazovat parky, kde se lidé mohou pohybovat v maximálním počtu 6 osob. 

Oproti jarnímu lockdownu teď zůstávají otevřené školy. I když např. na univerzitách probíhá většina výuky on-line, otevřená bude také knihovna, kde se studenti logicky potkávají. Pokud však bydlí na univerzitních kolejích, mají zakázáno se během semestru pohybovat mezi kolejemi a domovem. Když se chtějí potkat s někým z jiného bytu, musí tak učinit venku, protože s návštěvami cizích domácností je rovněž utrum. Většina britských studentů se tak rozhodla letošní pobyt na kolejích ukončit a pomalu se vracejí domů. Pro jejich mezinárodní kolegy je situace horší. Technicky vzato, zákaz cestování do jiných zemí platí hlavně pro britské občany, ale i když máte český pas a není jediné letadlo, které by vás přepravilo domů, vyjde to zhruba nastejno. 

„Až na krev.“ Americké prezidentské volby v deseti obrazech

Základní školy nadále vyučují přímo ve třídách, podle nedávných průzkumů ale zhruba 6-7 % britských školáků nemůže na výuku právě kvůli covidu. Vyučování probíhá v tzv. „bubbles“, což by se dalo přirovnat k učebním kruhům na vysokých školách. Školáci se smí potkávat pouze v malých skupinkách, které se střídají v průběhu dne. Ti, kteří musí být v karanténě, či nemohou do školy kvůli sdílení domácnosti např. s prarodiči (jakožto rizikovou skupinou), se učí on-line. Jenomže… Několik týdnů zpátky se v anglickém tisku objevila alarmující čísla, kolik dětí nemá přístup k internetu. To se rovná prakticky nulovému přístupu ke vzdělávacím materiálům, podle kritiků tak hrozí nenávratné škody. 

Názor Britů na opětovné uzavření celé země se hodně liší. Někteří volali po lockdownu již na začátku podzimu, jiní razantní krok kritizují, především z hlediska ekonomiky. Britský premiér Boris Johnson oznámil, že práce na stavbách a soudy mohou pokračovat, armádní výcvik je ale například posunutý na pozdější termíny. Podpora těm, kteří v důsledku koronaviru nemají dostatek práce nebo nemají práci vůbec, se momentálně pohybuje cca na 80 % normálního platu. Občané dále mohou žádat o kompenzaci, pokud se musí izolovat; nárok na podporu mají také senioři, jejichž úspory jsou menší než 16 tisíc liber. 

Vláda stále argumentuje rostoucími počty nakažených i vysokým reprodukčním číslem. Cílem nejnovějších opatření je dostat situaci pod kontrolu tak, aby na Vánoce bylo možné alespoň trochu žít v normálním režimu. Přísné restrikce totiž mají trvat do 2. prosince. Co však nastane poté, zatím nikdo netuší. Spekuluje se o návratu k třístupňovému systému protikoronavirových opatření, který fungoval doposud. Jestli se tak skutečně stane, nebo bude znovu prodloužen lockdown, je zatím nejasné. 

S rozvolňováním jsme nepoučitelní. Z covidu se v Česku stal nejčastější důvod úmrtí, říká Kubek

SDÍLET
sinfin.digital