Británie vzpomíná na prince Philipa: projevy úcty, ale i nespokojení diváci BBC

Tereza Jelínková

Británie drží osmidenní státní smutek za zesnulého prince Philipa. Zemřel v pátek na hradě Windsor, kde se s královnou Alžbětou II. izolovali po začátku pandemie. O skonu třetího nejdéle žijícího britského aristokrata – bylo mu 99 let – informoval Buckinghamský palác už během pátečního dopoledne. O pár minut později se k paláci začali sjíždět první novináři a řada dalších lidí.

„Víte, že se to stane, ale stejně na to nikdy nejste pořádně připraveni,“ začíná svůj proslov princezna Anna, Philipovo v pořadí druhé narozené dítě a jediná dcera. Odkaz jejího otce začali okamžitě hodnotit běžní Britové, politici a osobnosti z celého světa. Život nejdéle sloužícího „královského partnera“ by se dal označit jako plný radosti i odříkání, i přes svou oddanou službu královně si Philip zachoval osobní šarm a sympatičnost. Právě pro ni byl oblíbeným členem královské rodiny pro řadu Britů i pro tisk – zůstal respektovaným elegánem. Že to není samozřejmost, jsme viděli v případě prince Andrewa, na kterém nenechal bulvár nit suchou, a naposledy na skandálu, který následoval po rozhovoru prince Harryho a jeho manželky Meghan Markleové (a vy víte, jak to bylo dál…).

Odchod prince Philipa si lidé připomínají, tedy alespoň v hlavním městě, vyvěšováním černých stuh na budovách a vlajkami na půl žerdi. V centru Londýna najdeme také elektronické tabule, které zobrazují parte. Naopak na hradě Windsor, kde princ strávil své poslední dny, vlajka stále vlaje dle protokolu na nejvyšším místě stožáru, a to proto, že královna je v rezidenci přítomna.

sinfin.digital