Britské ministerstvo má z ostudy kabát. Omylem rozeslalo desítky dopisů o deportaci

Britské ministerstvo vnitra omylem rozeslalo dopisy stovce občanů Evropské unie, v nichž jim oznámilo, že musí opustit Spojené království, nebo budou deportováni. Ministerstvo už se za svoji chybu omluvilo. 

Na pochybení britských úředníků upozornila finská akademička Eva Johanna Holmbergová. Ač žije na ostrovech několik let a má britského manžela, ministerstvo vnitra jí poslalo dopis, v němž jí vyzvalo k opuštění země. Pokud tak neučiní do měsíce, ministerstvo hrozilo, že podnikne „kroky k jejímu vystěhování“.

Britský chaos: Bývalý poradce pro brexit zakládá prounijní stranu. Z EU neodejdeme, tvrdí

Redaktoři deníku the Guardian následně oslovili příslušný úřad s prosbou o osvětlení situace. Dozvěděli se, že se jedná o omyl. „Určitý počet dopisů byl rozeslán omylem a urgentně zjišťujeme, co se stalo,“ řekla jim mluvčí ministerstva vnitra. „Spojujeme se se všemi, kteří dostali tento dopis a objasňujeme jim situaci,“ dodala s tím, že „na právu občanů EU žít ve Velké Británii se nic nemění“.  

Úředníci už kontaktovali také Holmbergovou a omluvili se jí. I tak ale žena neskrývá rozčarování. „Myslím si, že tohle je ukázka neschopnosti,“ tvrdí Holmbergová, podle níž je chyba v systému žádostí. Předtím, než jí přišel dopis, totiž pro svůj klid žádala britské úřady o potvrzení, že jako občanka EU může zůstat v Británii. Žádost jí ale byla zamítnuta. Holmbergová si s tím však nelámala hlavu, protože si myslela, že v systému kvůli brexitu panují zmatky a úředníci brzy upřesní, jaké dokumenty k vydání potvrzení potřebují.

Zeman chce, abychom se báli o přežití. Když jde o život, tak se škrtá demokracie, říká politolog

Britské vláda navíc občanům EU, kteří žijí na ostrovech, říkala, že s žádostmi o uznání pobytu mají počkat do příštího roku, kdy má začít fungovat nový systém.

Holmbergovou proto dopis od ministerstva vnitra o deportaci šokoval. S manželem si najali právníky a hodlala se proti rozhodnutí britských úřadů bránit. To nakonec nebude nutné, ale Holmbergová i tak musí právníkům za jejich služby zaplatit cca 3 800 liber. „Nejlepším způsobem, jak se omluvit by bylo proplacení mých výdajů,“ vzkázala Holmbergová ministerstvu vnitra. To prozatím neupřesnilo, zda zhruba stovce příjemců dopisu pokryje výdaje, které po jeho obdržení vynaložili.  

SDÍLET
sinfin.digital