Britské programy prevence terorismu selhávají. K IS se ve třídě hrdě přihlásil i devítiletý chlapeček

Je mu teprve devět let. Přesto se ve své třídě hrdě postavil a přihlásil se k teroristické organizaci Islámský stát. Podobně jako tisíce dalších mladých britských sympatizantů s extremismem se tak nejmenovaný chlapec dostal do britského speciálního programu Prevence, který má za cíl předcházet terorismu a radikalizaci Britů. 

Ostrovní ministerstvo vnitra nyní poprvé ukázalo detailní statistiky svého hojně kritizovaného programu za 40 milionů liber a Britové rázem znervózněli. Podle údajů ministerstva totiž bylo během finančního roku 2015/2016 zaznamenáno celkem 7631 případů radikalizace, z nich 65 procent šlo na vrub islámskému extremismu. V osidlech krajně pravicové ideologie se pak ocitlo asi 10 procent lidí.

Podle deníku the Independent jsou cílem radikalizace především děti a mladí muži do 20 let. Podezření, že se přidají k teroristické organizaci, však padlo také například na šedesátníky. 

Práce je pro nejchudší jen způsob, jak přežít. Ani nechodí k volbám, říká Apolena Rychlíková

Britská veřejnost je nervózní i z toho, jak přesně program funguje. Z nahlášených případů jich totiž přibližně třetina byla odložena s tím, že nebylo třeba přijímat žádná opatření. Polovina pak byla předána alternativním vládním programům a asi 14 procent případů bylo postoupeno jinému protiradikalizačnímu programu. To podle deníku Independent znamená, že pouze u pěti procent případů byla dětem a mladým lidem ohroženým radikalizací poskytnuta pomoc specialisty, který jim pomohl zastavit a překonat důvody zhlédnutí se v extremistické ideologii. 

Dianna Abbottová, stínová ministryně vnitra, nová data komentovala s tím, že program zjevně nefunguje.

Jak již server Info.cz informoval, program Prevence, který spustila labouristická vláda a po ní jej převzaly i další kabinety, čelí ve Velké Británii silné kritice. Podle muslimských obcí je rasistický a slouží ke špehování. Akademici a profesoři zase upozorňují na to, že na univerzitní půdě by měla být garantována svoboda slova a studenti by měli mít možnost volně vyjadřovat své názory.

SDÍLET
sinfin.digital