Britští labouristé tahají za záchrannou brzdu. Volají po mírnějším brexitu

ČTK, lup

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje politické řešení, které by Británii mohlo zajistit mírnější odchod z EU. Labouristé navrhují, aby "základy" vztahu mezi Británií a EU zůstaly stejné během přechodného období, které nastane po vlastním odchodu Británie z EU v březnu roku 2019. Poté by strana byla otevřena různým řešením, uvedl mluvčí labouristů.

V důsledku takové alternativy by Spojené království teoreticky mohlo zůstat součástí jednotného evropského trhu a celní unie po dalších několik let, píše agentura Reuters.

Prohlášení labouristů je částečně reakcí na rozhovor, který ministr pro brexit Keir Starmer, jenž sám patří k labouristům, poskytl listu The Observer. V rozhovoru Starmer podpořil variantu, podle níž by Británie zůstala v jednotném evropském trhu i po březnu 2019, jelikož by to podle něj mělo méně drastický dopad na britskou ekonomiku.

Británie bude EU platit, vzkázala Merkelová. Kritice neušly ani země odmítající uprchlíky

Podle The Observer se labouristé nebrání tomu, aby "Spojené království zůstalo součástí celní unie a jednotného evropského trhu po přechodném období." Úspěch této varianty by však podle listu závisel na tom, jestli by labouristé byli vládnoucí stranou, která by zároveň dokázala získat podporu dalších členských zemí EU ohledně "změn pravidel volného pohybu" a "speciální imigrační nehody".

3339108:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital