Britům dochází suchý humor. Bruselští úředníci jim během jednání o brexitu nedají ani napít

vkr

10. 08. 2017 • 22:07

Nečekaně tvrdá jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie zažívají britští úředníci. Podle deníku Telegraph jim totiž jejich bruselští kolegové během vyjednávání nedali ani napít vody, chtěli tak prý získat vyjednavací výhody. 

O průběhu jednání informoval vládní úředník, který se vyjednávání účastní a následně o něm inkognito píše satirou protkané reportáže pro magazín New Statesman. „Voda. Nebo lépe řečeno její nedostatek. Jak již tisk uvedl, bruselané použili neférovou taktiku a chtěli se nám dostat na kobylku tím, že nám odepřou tuto základní tekutinu,“ píše úředník, který si nepřeje být jmenován, protože se obává postihu od ministra pro brexit Davida Davise. „Jednoznačně nešlo o pouhé nedorozumění, ale o naplánovanou proradnost,“ dodává.

Úředník rovněž tvrdí, že se britská delegace obává, že jí Francouzi odposlouchávají mobilní telefony. „Jenom však Francouzi, zbylých 26 národů se této hanebnosti neúčastní. A podle toho, co občas poslouchám za hlouposti ve Westminsteru, tak jestli nám naši věční rivalové telefony skutečně napíchli, tak musejí být každým dnem čím dál větší fanoušci brexitu,“ píše úředník.

Úředník rovněž glosuje, že kdokoliv v historii vymyslel rčení „není hloupých otázek,“ jistě to myslel pouze jako bonmot a ne jako konstatování reálného stavu věcí. Na jednání o brexitu totiž takových dotazů padlo opravdu hodně. Jeden z britských úředníků tak údajně panikařil kvůli informaci, že nebude moci být členem jedné z pracovních skupin, protože nemá personifikovanou vizitku, ředitel jednoho z infrastrukturních programů se pak rozpačitě dotázal, rozhazujíc nechápavě rukama: „Ví vlastně někdo, kde se nachází město Stoke?“ Poslední úředník tomu už jen nasadil korunu: „Můžeme nosit chytré hodinky do vyjednávacích místností?“ 

Reportáž vyšla poté, co ministr Davis začal na jednání o Brexitu docházet s kufříkem na materiály, který chránila Faradayova klec. Ta údajně měla zabezpečit elektronická zařízení uvnitř kufříku před hackerským útokem. Ministr si rovněž vyměnil své hodinky iWatch za Garmin protože se obával, že u těch původních by mu hackeři mohli proti jeho vůli zapnout mikrofon.

SDÍLET