Brusel jde Polsku po krku. Děláme to pro jejich blaho, ale nespolupracují, smutní eurokomisař

Nedávná polská odpověď na doporučení Evropské komise ohledně stavu právního státu v zemi neobsahuje žádné konkrétní kroky, které by obavy exekutivy EU řešily. Před výborem pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci to dnes s odvoláním především na mediální vystoupení polské strany řekl první místopředseda komise Frans Timmermans. Komise podle něj polskou odpověď nyní pečlivě analyzuje, včetně textu, v němž Varšava uvádí důvody pro její postup.

Polská vláda v pondělí odmítla poslední doporučení komise s tím, že její soudní reforma je v souladu s evropskými standardy i očekáváním společnosti a pochyby Bruselu jsou neoprávněné. Timmermans dal na konci července Varšavě měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Varoval také před zahájením procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska.

„Účelové stíhání, fabulace vyšetřovatele,“ brání se Babiš. Čapí hnízdo vysvětloval před poslanci

Dnes před poslanci vlivného europarlamentního výboru potvrdil, že s tématem se obrátí také na členské země EU. Cílem podle Timmermanse nejsou sankce nebo snaha zbavit Polsko v EU hlasovacích práv, ale naopak skutečný dialog, který by zlepšil stav právního státu v Polsko. 

Komise, která má obavy o nezávislost soudního systému v zemi, je ale také odhodlána použít všechny nástroje, které má v tomto ohledu k dispozici.

Babišovi voliči jsou nemravní, spláčou ale nad výdělkem. Je to zlo, říká Sommerová

„Samozřejmě, že demokraticky zvolená vláda má možnost provádět reformu soudnictví... Ale trváme na tom, že reforma soudnictví musí respektovat právní stát jako jednu ze základních hodnot, ke které se hlásí všechny členské státy,“ zdůraznil Timmermans.

SDÍLET
sinfin.digital