Byl jedním z nejmocnějších mužů Hollywoodu. Teď promluvily ženy, které léta obtěžoval, a jeho kariéra skončila

Kariéra jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu je zřejmě u konce. Producenta Harveyho Weinsteina vyhodila z vedení jeho firmy The Weinstein Company správní rada společnosti. Magnát doplatil na obvinění ze sexuálního obtěžování žen. Mezi poškozenými byly i slavné herečky.

Vystupoval jako bojovník za práva žen a mnohým herečkám pomohl nastartovat kariéru. Na svých akcích už však nemluvil o tom, co pro to některé z nich musely udělat. „Ženy v Hollywoodu si o Harveym mezi sebou povídaly už hodně dlouhou dobu a je načase, aby se o tom mluvilo veřejně,“ řekla pro list The Guardian herečka Ashley Juddová.

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Juddová se s producentem sešla před dvaceti lety v jednom hollywoodském hotelu. Weinstein po ní vyžadoval, aby ho sledovala ve sprše a nabízel jí masáž. Oboje odmítla. Podle deníku New York Times, který s odhalením minulý týden přišel, nebyla jediná s takovou zkušeností. Weinstein kvůli sexuálnímu obtěžování odškodnil nejméně osm žen.

Vedle Juddové mezi ně patří další známá herečka Rose McGowenová, kterou proslavil hlavně seriál Čarodějky. Nyní 65letý magnát ji obtěžoval na hotelu během festivalu Sundance. Odškodněním ve výši sto tisíc dolarů (asi 2,3 milionu korun) chtěl Weinstein zamezit soudním sporům.

Častým terčem útoků byly jeho zaměstnankyně, kterým nabízel, že jim dovede zajistit kariéru ve filmovém průmyslu. „Pro ženy bylo ve firmě toxické prostředí. Jsem 28letá žena snažící se vydělat na živobytí a o kariéru. Harvey Weinstein je 64letý světově proslulý muž a tohle je jeho společnost. Poměr sil byl 10:0 pro něj,“ popsala Lauren O’Connorová, která pro producenta pracovala mezi roky 2014 a 2016.

Češi udeřili: Dopravci ze západní Evropy nedodržují zákony, jejich šoféři při kontrole pohořeli

Weinstein, jenž stojí za trháky jako Pulp Fiction, Nespoutaný Django, Dobrý Will Hunting nebo Zamilovaný Shakespeare, se po zveřejnění článku omluvil. V prohlášení uvedl, že ho ovlivnila 60. a 70. léta, tedy doba, v níž vyrůstal, a ve které byly takové postupy podle něj normální.

„Zaplatil jsem si terapeuty a plánuji si vzít ve firmě dovolenou, abych tento problém vyřešil,“ dodal producent s tím, že New York Times však hodlá zažalovat.

Brát si volno ve firmě ale nebude muset. Řídící orgán společnosti ho odvolal z funkce. „Ve světle nových informací o nevhodném chování Harveyho Weinsteina, které se objevily v minulých dnech, se ředitelé The Weinstein Company rozhodli, že jeho působení ve společnosti končí, a to s okamžitou platností,“ uvedla v prohlášení rada, v níž zasedá i Weinsteinův bratr Robert.

Pirátům vadí předvolební duel Babiše se Zaorálkem. Nova poruší zákon, stěžují si u vysílací rady

Skandál má i politický rozměr. Weinstein byl sponzorem Demokratické strany. Uspořádal například akci pro neúspěšnou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Ta přitom používala neuctivost k ženám jako argument v kampani proti Donaldu Trumpovi, kterého také obvinilo několik žen z obtěžování. Současný prezident kauzu komentoval lakonicky: „Vůbec mě to nepřekvapuje.“

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital