Byla uprchlíkem, dnes je členkou Afghánských vzdušných sil

Kapitánka Safia Feroziová prožila dětství v uprchlickém táboře. Nyní létá s transportním letadlem pro Afghánské vzdušné síly. Je teprve druhou pilotkou v zemi a její přítomnost v armádě je symbolem změny.

Feroziové je dvacet šest let a je vdaná za jiného pilota, který létá se stejnou jednotkou. Oba jsou členové malého afghánského letectva, ktré se zapojilo v boji proti Talibánu.  

„Když nosím uniformu, tak jsem hrozně pyšná na to, že jsem žena,“ řekla Feroziová pro NBC News.

Už je to téměř 16 let, co došlo k americké invazi a režim Tálibánu v Afghánistánu zkolaboval.

Jste vdané? Odevzdejte plat státu. Návrh alžírské ministryně pobouřil sociální sítě

Když byla dítě, rodina Feroziové uprchnla v 90. letech z Kábulu do Pákistánu. Vrátila se až po pádu Talibánu. Během studií na střední škole uviděla reklamu v televizi, která nabádala ženy, aby vstoupily do ozbrojených sil země. Po ukončení studií se přihlásila na vojenskou akademii, kde se věnovala studiu komunikace. Pak ale akademie oznámila, že hledá pilotky.

Faroziová a dalších dvanáct žen se přhlásilo a ona byla jediná, která prošla náročnými testy a mohla tak zahájit výcvik. V průběhu toho také potkala kapitána Mohammafa Jawada Najafiho. Vzali se před dvěma lety. Výcvik úspěšně dokončila v roce 2015, porodila první dítě, dceru Nergis, a brzy se vrátila do služby.

Feroziová doufá, že se stane inspirací pro další ženy. „Ženy musí čelit mnoha výzvám, ale musí se s těmi problémy nějak poprat,“ řekla. 

SDÍLET
sinfin.digital