„Bylo to horší než válka," říká Portoričan, který po hurikánu Maria stále bojuje o život

Bylo to horší než válka, říká bez rozmyslu o zásahu hurikánu Maria Miguel Oliveira, Portoričan, který stále nemá to nejhorší za sebou. I přesto, že hurikán ostrov zasáhnul před pěti dny, Portoriko nyní stále trápí záplavy, zničená infrastruktura a nefungující elektřina. Ta může být pro Oliveiru rozsudkem smrti - muž totiž trpí cukrovkou a k přežití potřebuje inzulin. Jeho poslední ampule léku je ale v lednici, které chybí již několik dní přívod energie. Kdy budou obnovené dodávky neví nikdo a riziko, že se Oliveirovi jeho poslední dávka inzulinu zkazí, naopak roste každou chvíli. 

Polámané stromy, utrhané střechy a ohromný stožár vysokého napětí zborcený přes hlavní silnici. Takový je pohled na město Aguas Buenas, Oliveirův domov. Za všechno může hurikán Maria. 

Oliveira se i s manželkou před přírodním běsem schoval na jediné logické místo, do útrob domu – věděl, že má betonové základy vedoucí hluboko do svahu. I přesto ale klidný nebyl, voda se valila tak silným proudem, že byli se ženou připraveni na smrt.

V Portoriku se protrhla po řádění hurikánu hráz, hrozí „extrémně nebezpečné záplavy“

„Bylo to horší než válka,“ srovnává nyní hurikán se vzpomínkami z konfliktu, který začil jako voják v Kambodži. Manželka Diana přizvukuje. „Na popis té bouřky slova nestačí. Nikdy jsem neviděla něco tak hrozného, díky bohu že jsme naživu.“ Její obavy se nyní soustředí k manželovi a jeho nemoci – jediné, co však mohou dělat, je doufat v brzkou pomoc.

Celý ostrov je hurikánem naprosto ochromený. Obyvatelé částí Portorika ztratili kontakt se světem, silnice a další infrastruktura jsou zničené a zásoby jídla se jim povážlivě tenčí. Potraviny buď již snědli, nebo se jim zkazily. Guvernér ostrova Ricardo Rosselló volá o pomoc. „Pokud nepřijde, vypukne zde humanitární krize.“

Elektřina na ostrově, kde žije 3,4 milionu lidí, téměř není – slabými záchvěvy se může pyšnit jen hlavní město San Juan, ale polovina obyvatel ostrova je stále bez energie. Jsou to proto právě odlehlé vesnice, na něž dolehl hurikán nejsilnější, páté, kategorie nejsilněji. 

„Jsme lidé, kteří slouží bohu. Ano, jistě, jsme smutní, protože když ztratíte úplně všechno, co jste kdy měli, tak není jednoduché se z toho oklepat s úsměvem na rtech. Ale ještě jsme neztratili naši víru,“ hledá v rozhovoru pro server CNN naději obyvatel ostrova Wilfredo Villegas.

A ta může přijít. Americký prezident Donald Trump totiž v úterý oznámil, že během příštího týdne hurikánem zničené Portoriko sám navštíví, s ním by mohly na ostrov přijít i miliony dolarů z rezervních fondů. „Příští úterý je z logistických důvodů nejbližší termín, kdy budu moci ostrov navštívit. Portoriko je důležité pro nás všechny,“ zmínil Trump na tiskové konferenci, původně věnované daňové reformě. Americký prezident dodal, že se možná zastaví i na amerických Panenských ostrovech.

Přestože Trump obdržel veskrze kladné politické body za to, jak se jeho administrativa vypořádala s následky předchozích hurikánů Harvey a Irma, u hurikánu Maria byla jeho reakce poněkud pomalejší, tvrdí úřady. 

Hurikán Maria zasáhnul Portoriko minulý čtvrtek a vyžádal si tam nejméně deset obětí na životech. Předpokládá se, že celkový počet mrtvých se ale ještě může zvýšit, neboť v oblasti trvají záplavy a deště a některá místa jsou stále nedostupná. Mezi oběťmi se na Portoriku ocitli i dva policisté, kteří se utopili ve městě Aguada.

SDÍLET
sinfin.digital