Být matkou prý ženy vychází „draho“. Německé expertky volají po změně

V Německu získala značnou celonárodní pozornost studie, podle které trojnásobné matky za život přijdou o více než dvě třetiny příjmu. Spolu s tím zaznívá interpretace, že výsledek ukazuje na společenskou diskriminaci matek a měl by vést k zásadním změnám ve společnosti. Ovšem najdou se i ti, kdo závěry studie rozporují.

O tom, že ženy berou za stejnou práci mnohdy méně peněz než muži, bylo napsáno mnoho. Studie německé Bertelsmannovy nadace k tomu nyní dodává nové souvislosti. Například bezdětná – a to je důležité – žena narozená v západním Německu v roce 1982 si podle analytiků vydělá do šedesátého roku věku v průměru 1,3 milionu eur, což je „jen“ o 200 tisíc méně než muž. Něco úplně jiného se ale ukazuje, když se v této statistice zohlední mateřství. 

Bertelsmannova nadace údajně vůbec poprvé porovnala vliv rodičovství na dlouhodobý příjem a dospěla k následujícímu závěru: „Matky stejného věku s jedním dítětem ztrácejí (celoživotně) ve srovnání s bezdětnými ženami v průměru 43 % příjmu, druhé dítě zvyšuje propast na 54 % a třetí až na 68 %.“ Jinými slovy: trojnásobná matka celkem přijde v průměru až o dvě třetiny příjmu, na který dosáhnou její bezdětné kolegyně.

Opozici chybí k vítězství zásadní „maličkost“: důvěryhodnost

sinfin.digital