Bývalé vedení Katalánska míří před soud. Za vzporu jim kvůli referendu hrozí až 25 let vězení

Před Nejvyšším soudem v Madridu se dnes mají konat odložené výslechy několika členů bývalého vedení katalánského parlamentu, jimž hrozí až 25 let vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Tohoto trestného činu se měli podle prokuratury dopustit mimo jiné tím, že předložili k hlasování v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě, včetně zákona o referendu či deklarace o nezávislosti Katalánska.

Výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení se měly konat už před týdnem. Vyšetřující soudce ale vyhověl žádosti advokátů, kteří požadovali více času na přípravu obhajoby. První termín výslechů byl totiž stanoven jen tři dny poté, co prokuratura vznesla obvinění.

Trump by teď volby prohrál, myslí si muž, který předpověděl jeho výhru

Vyšetřující soudce Pablo Llarena dnes může přijmout i předběžné opatření a bývalé členy vedení parlamentu poslat do vazby, jako to před týdnem udělala soudkyně jiného soudu v Madridu s několika exministry katalánské vlády. Ti rovněž čelí obvinění ze vzpoury. Podle deníku El País, který se odvolává na zdroje z Nejvyššího soudu, to ale není příliš pravděpodobné.

Případem bývalých členů vedení katalánského parlamentu se zabývá Nejvyšší soud, protože až na jednoho z nich mají všichni stále poslaneckou imunitu. Madrid sice koncem října katalánský parlament se souhlasem španělského Senátu rozpustil, přes dvacet poslanců ale vytvořilo takzvané stálé zastoupení, které zastupuje parlament do jeho prosincových voleb.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Případem exministrů katalánské vlády, kteří sesazením přišli o imunitu, se zabývá zvláštní soud v Madridu, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Je však možné, že vzhledem ke stejnému obvinění jako mají členové parlamentu, by nejvyšší soud mohl obě kauzy sloučit a řešit je sám. Potom by mohl rozhodnout i o propuštění exministrů z vazby.

SDÍLET
sinfin.digital