Bývalý severokorejský diplomat přiznal: Byl jsem moderní otrok

Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho na veřejnosti řekl, že se pod vládou Kim Čong-una cítil jako „moderní otrok“. „Nechtěl jsem, aby moji synové vedli život jako já,“ vysvětlil ve čtvrtek ve Washingtonu v rozhovoru pro televizi CNN, proč před časem podnikl riskantní krok a „přeběhl“ na druhou stranu.

Tche Jong-ho dlouhá léta působil jako diplomat zastupující KLDR ve Velké Británii. Po mnoho let byl vystaven krutému boji v sobě samém, protože zastupoval neúprosný totalitní režim, který ovládal jeho zemi, a zároveň působil v zemích, jejichž základním pilířem byla svoboda.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

„Kim Čong-un se rozhodl ukázat, že je muž bez soucitu, aby se ho všichni mohli děsit,“ nechal se Tche slyšet v televizi CNN a narážel mimo jiné na událost, kdy Kim Čong-un nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka.

Řekl také, že jeho synové měli vždycky velký sen o svobodě v zemi a chtěli žít mimo Pchjongjang. Ale „jako synové“ nemohli ani pomyslet na to, že by mohli odjet za svým otcem. „Když slyšeli mé rozhodnutí, byli velmi šťastní a opravdu si uvědomili, že jsem se rozhodl je osvobodit,“ popsal Tche pocity dětí poté, co jim oznámil, že s diplomacií končí.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Tche loni v Británii zažádal o azyl a „přeběhl“ na druhou stranu. býval označovaný za nejvlivnějšího severokorejského zástupce, který takový krok za posledních dvacet let učinil.

Jako diplomat se Tche pokoušel do jisté míry sdělovat o Pchjongjangu pravdu. „Vždycky jsem ve Velké Británii, Americe a po celém světě říkal, co se v naší zemi děje. Ale kdykoli jsem o těchto věcech veřejnost informoval, vždycky jsem se snažil zachovat jakýsi druh loajality vůči systému a režimu,“ doplnil. 

SDÍLET
sinfin.digital