Část zavřených podniků v Německu na koroně vydělala, tvrdí studie

Řada zavřených restaurací, pořadatelů různých akcí, ale i dalších firem si díky „koronavirové“  pomoci od státu „vydělala“ v posledních měsících víc peněz, než kdyby měla otevřeno. Tvrdí to alespoň nová studie Institutu pro německé hospodářství (IW). Někteří němečtí politici proto volají pro změně systému ekonomické podpory v době pandemie.

O Němcích se říká, že jsou disciplinovaní a jejich správní systém patří k nejdokonalejším na světě. Ani Německu se ale údajně nevyhýbají přehmaty v rozdělování pomoci podnikatelům a zaměstnancům v době koronavirové krize. Podle nové studie IW zaplatila (a ještě zaplatí) spolková vláda v rámci pomoci nuceně uzavřeným firmám za listopad a nadcházející prosinec o 10 miliard EURO víc, než bylo ve skutečnosti nutné.

„Institut na základě svého výpočtu tvrdí, že některé firmy, zejména v oblasti gastronomie a pořádání akcí, vydělaly v mnoha případech více peněz, než kdyby se otevřely. A to díky kompenzaci od státu,“ napsal německý list Welt am Sonntag.

Autoři studie vycházejí z údajů Německé centrální banky, podle nichž je až polovina nákladů v dotčených odvětvích variabilní, to znamená, že nevzniká při zavření provozu. Spolková vláda přesto platí i společnostem s těmito variabilními náklady odškodné ve výši 75 % tržeb, které měly ve stejném kalendářním měsíci v loňském roce.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital