O Němcích se říká, že jsou disciplinovaní a jejich správní systém patří k nejdokonalejším na světě. Ani Německu se ale údajně nevyhýbají přehmaty v rozdělování pomoci podnikatelům a zaměstnancům v době koronavirové krize. Podle nové studie IW zaplatila (a ještě zaplatí) spolková vláda v rámci pomoci nuceně uzavřeným firmám za listopad a nadcházející prosinec o 10 miliard EURO víc, než bylo ve skutečnosti nutné.
„Institut na základě svého výpočtu tvrdí, že některé firmy, zejména v oblasti gastronomie a pořádání akcí, vydělaly v mnoha případech více peněz, než kdyby se otevřely. A to díky kompenzaci od státu,“ napsal německý list Welt am Sonntag.
Autoři studie vycházejí z údajů Německé centrální banky, podle nichž je až polovina nákladů v dotčených odvětvích variabilní, to znamená, že nevzniká při zavření provozu. Spolková vláda přesto platí i společnostem s těmito variabilními náklady odškodné ve výši 75 % tržeb, které měly ve stejném kalendářním měsíci v loňském roce.
Ačkoli mezi restauracemi a vůbec všemi provozy a firmami existují propastné rozdíly a rozhodně tedy nelze paušalizovat, podle IW je dnes zhruba každé třetí euro z celkem 30 miliard EUR (800 miliard korun) za vládní pomoc ekonomice za listopad a nadcházejí prosinec vyplaceno zbytečně navíc. Zhruba 10 miliard EURO (270 miliard korun) údajně představuje u některých podnikatelů nikoliv odškodné, ale bezpracný zisk. A peníze tedy mohly zůstat ve státním rozpočtu.
Ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) přitom pro Welt am Sonntag uvedl, že pro dotčená odvětví zřejmě už nebude tato forma podpory v budoucnu možná. A to i kdyby pandemie pokračovala. „Budeme muset přemýšlet o tom, co dělat, pokud budeme potřebovat dlouhá, dalekosáhlá omezení,“ říká Altmaier.
Na druhou stranu hájí schválenou výplatu podpory za listopad a prosinec. „Orientace na celkové tržby není samozřejmě stoprocentně spravedlivá, ale žádné kritérium nemůže zajistit absolutní spravedlnost v každém jednotlivém případě,“ uvedl ministr.

CHEF ARENA — Vařit pro tisíc lidí je vlastně málo. Přeučit se na hospodského kuchaře bylo krušné, říká Pípal
Opozice ale vládou schválený systém pomoci podnikatelům v tomto a následujícím měsíci kritizuje. „Potřebujeme takovou koronavirovou pomoc, která bude fungovat maximálně spravedlivě a s penězi daňových poplatníků se bude nakládat odpovědně,“ prohlásila poslankyně za Zelené v německém parlamentu Claudia Müllerová. Nemůže se podle ní stát, aby někteří podnikatelé dostávali „příliš mnoho“ a někteří „příliš málo“.
Christian Dürr, místopředseda poslaneckého klubu Svobodné demokratické strany Německa (FDP) se zase domnívá, že při pomoci nuceně uzavřeným podnikům kvůli koronaviru jsou místo přímých kompenzací, vypočtených z loňských tržeb, mnohem lepší daňové úlevy. Předseda parlamentní frakce Die Linke (Levice) Dietmar Bartsch zase tvrdí, že vláda by neměla čekat na příští rok a měla by systém náhrad změnit už nyní. „Existují-li důkazy o nadměrné kompenzaci, je to třeba to napravit,“ uvedl pro Welt am Sonntag.