Část zavřených podniků v Německu na koroně vydělala, tvrdí studie

30. 11. 2020 • 08:22
Řada zavřených restaurací, pořadatelů různých akcí, ale i dalších firem si díky „koronavirové“  pomoci od státu „vydělala“ v posledních měsících víc peněz, než kdyby měla otevřeno. Tvrdí to alespoň nová studie Institutu pro německé hospodářství (IW). Někteří němečtí politici proto volají pro změně systému ekonomické podpory v době pandemie.

O Němcích se říká, že jsou disciplinovaní a jejich správní systém patří k nejdokonalejším na světě. Ani Německu se ale údajně nevyhýbají přehmaty v rozdělování pomoci podnikatelům a zaměstnancům v době koronavirové krize. Podle nové studie IW zaplatila (a ještě zaplatí) spolková vláda v rámci pomoci nuceně uzavřeným firmám za listopad a nadcházející prosinec o 10 miliard EURO víc, než bylo ve skutečnosti nutné.

„Institut na základě svého výpočtu tvrdí, že některé firmy, zejména v oblasti gastronomie a pořádání akcí, vydělaly v mnoha případech více peněz, než kdyby se otevřely. A to díky kompenzaci od státu,“ napsal německý list Welt am Sonntag.

Autoři studie vycházejí z údajů Německé centrální banky, podle nichž je až polovina nákladů v dotčených odvětvích variabilní, to znamená, že nevzniká při zavření provozu. Spolková vláda přesto platí i společnostem s těmito variabilními náklady odškodné ve výši 75 % tržeb, které měly ve stejném kalendářním měsíci v loňském roce.

Ačkoli mezi restauracemi a vůbec všemi provozy a firmami existují propastné rozdíly a rozhodně tedy nelze paušalizovat, podle IW je dnes zhruba každé třetí euro z celkem 30 miliard EUR (800 miliard korun) za vládní pomoc ekonomice za listopad a nadcházejí prosinec vyplaceno zbytečně navíc. Zhruba 10 miliard EURO (270 miliard korun) údajně představuje u některých podnikatelů nikoliv odškodné, ale bezpracný zisk. A peníze tedy mohly zůstat ve státním rozpočtu.

Ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) přitom pro Welt am Sonntag uvedl, že pro dotčená odvětví zřejmě už nebude tato forma podpory v budoucnu možná. A to i kdyby pandemie pokračovala. „Budeme muset přemýšlet o tom, co dělat, pokud budeme potřebovat dlouhá, dalekosáhlá omezení,“ říká Altmaier.

Na druhou stranu hájí schválenou výplatu podpory za listopad a prosinec. „Orientace na celkové tržby není samozřejmě stoprocentně spravedlivá, ale žádné kritérium nemůže zajistit absolutní spravedlnost v každém jednotlivém případě,“ uvedl ministr.

CHEF ARENA — Vařit pro tisíc lidí je vlastně málo. Přeučit se na hospodského kuchaře bylo krušné, říká Pípal

Opozice ale vládou schválený systém pomoci podnikatelům v tomto a následujícím měsíci kritizuje. „Potřebujeme takovou koronavirovou pomoc, která bude fungovat maximálně spravedlivě a s penězi daňových poplatníků se bude nakládat odpovědně,“ prohlásila poslankyně za Zelené v německém parlamentu Claudia Müllerová. Nemůže se podle ní stát, aby někteří podnikatelé dostávali „příliš mnoho“ a někteří „příliš málo“.

Christian Dürr, místopředseda poslaneckého klubu Svobodné demokratické strany Německa (FDP) se zase domnívá, že při pomoci nuceně uzavřeným podnikům kvůli koronaviru jsou místo přímých kompenzací, vypočtených z loňských tržeb, mnohem lepší daňové úlevy. Předseda parlamentní frakce Die Linke (Levice) Dietmar Bartsch zase tvrdí, že vláda by neměla čekat na příští rok a měla by systém náhrad změnit už nyní. „Existují-li důkazy o nadměrné kompenzaci, je to třeba to napravit,“ uvedl pro Welt am Sonntag.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.