Castro nebude mít ani pomník. 6 zajímavostí o pohřbu revolučního vůdce, které jste nejspíš nevěděli

ČTK

Kuba pohřbila legendárního revolučního vůdce Fidela Castra, který zemřel 25. listopadu ve věku 90 let. Urna s jeho popelem cestovala z Havany napříč zemí. Jeho ostatky bly uloženy na hřbitově Svaté Ifigenie ve městě Santiago de Cuba, které je považováno za kolébku revoluce a kde Fidel chodil do školy. Jednalo se jen o skromný soukromý pohřeb. Přečtěte si zajímavosti, které se k loučení s ikonickým státníkem vážou.

  • Kubánská vláda zakáže pojmenovávání ulic, parků, institucí a jiných veřejných míst po Castrovi. Jeho bratr Raúl prohlásil, že nařízení je v souladu s přáním Fidela a má zabránit budování kultu osobnosti. Podle něj má nový zákon také zakazovat vztyčování soch a dalších pomníků na počest vůdce.
  • Kubánci drželi za zemřelého vůdce devítidenní smutek. Hold mu ale museli vzdávat například i lidé v Severní Koreji. Komunistická diktatura pod taktovkou Kim Čong-una smutnila tři dny.
  • Urna s Castrovým popelem přikrytá kubánskou vlajkou cestovala na vojenském autě po stejné trase, po jaké se Fidel vydal s revolucionáři v lednu 1959 informovat kubánský lid o čerstvém svržení diktátora Fulgencia Batisty. Tehdejší takzvaná Karavana svobody ale jela opačným směrem, tedy ze Santiaga de Cuba do Havany.
Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital