Čech na Svalbardu: možná už jsme tady všichni promoření

Český biolog Jakub Žárský žije i manželkou a třemi dětmi na Svalbardu (Špicberky), což je jedna z mála oblastí světa, kde nebyl zatím potvrzen ani jeden případ nákazy covidem-19. V rozhovoru pro INFO.CZ popisuje, jak se správě ostrovů podařilo zabránit vstupu infekce a zda je tento přístup porovnatelný se situací v České republice.

V minulém rozhovoru na jaře jste mi říkal, že norská vláda v obavě před důsledky nákazy na odlehlém Svalbardu ostrovy poměrně přísně izolovala, a až na malé výjimky na ně nikoho cizího nepouštěla. Platí to i dnes?

V současné době jsou opatření mírnější, znovu sem za určitých podmínek mohou turisté. Jedná se ale zejména o Nory, které vláda motivuje k tomu, aby nejezdili do zahraničí a strávili dovolenou doma. Na Svalbard mohou i lidé ze zemí, označených norskou vládou za bezpečné, musejí ale předtím v Norsku na deset dní do karantény. I tak ale počet turistů na Svalbardu meziročně poklesl minimálně o čtyřicet procent.

To už se vláda nebojí, že nějaký Nor z pevniny nebo cizinec přes veškerá opatření zavleče na ostrovy koronavirus?

Ona ta opatření z jara nejsou zcela uvolněná, právě naopak. Nadále musí všichni na ostrovech udržovat rozestupy, používat dezinfekci, dodržovat další hygienická a protiepidemická pravidla. Když přijdete třeba do kostela nebo do knihovny, musíte se zapsat kvůli dohledání kontaktů v případě odhalené nákazy. A všichni to dodržují.

A roušky?

Ne, roušky povinné nejsou, ale nosí je pracovníci ve službách, kteří přicházejí do styku s klienty v uzavřených prostorách. Závisí to na vnitřních předpisech firem, které si nechaly schvalovat na jaře guvernérem. Na úřadech nebo v obchodě u kasy jsou instalovány průhledné desky.

Přesto je ale s podivem, že na Svalbardu se od března neobjevil ani jediný případ nákazy. Čím si to vysvětlujete?

To jsou oficiální údaje. Mezi lidmi na Svalbardu se ale hodně mluví o tom, že jsme se s tou nákazou možná setkali, jen o tom nevíme nebo to nemáme potvrzené.

„Jsme laboratoří zeměkoule.“ České vědce na Špicberkách odřízla pandemie od světa

sinfin.digital