Černý černý pátek. V amerických obchodech se střílelo

Černý pátek je ve Spojených státech tradičně spojený s dlouhými frontami, emocemi a bitkami o zboží. Ten letošní ale přinesl i několik tragédií. Dva lidé zemřeli při střelbě v Nevadě a v New Jersey. 

Konflikt ve městě Reno začal kvůli parkovacímu místu před řetězcem Walmart. Ten je na chaos spojený s černým pátkem zvyklý, zraněné zaměstnance i zákazníky zažil v minulosti už několikrát. Tradičně otevřel už během čtvrtečního večera, kdy americké rodiny slavily Den díkuvzdání. Pět minut po otevření dveří se ale na parkovišti v Nevadě pokusili dva řidiči zajet na stejné místo. Při následné hádce jeden z nich vytáhl zbraň a začal střílet. Zasažený zákazník na místě zemřel. Střelce policie dopadla až poté, co z místa ujel.

Černý pátek

Černý pátek je pro americké maloobchodníky obvykle nejrušnějším dnem v roce. Podle tržeb patří k největším nákupním dnům v roce a zahajuje hlavní předvánoční nákupní sezonu. Název černý pátek zřejmě vznikl ve Filadelfii v 60. letech minulého století jako popis komplikací, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli výjimečně silné dopravě způsobené náporem nakupujících. Později si jej přivlastnili obchodníci, aby tak označili dobu, kdy se jejich bilance přesouvá do černých čísel.

K dalšímu incidentu došlo o několik hodin později ve státě New Jersey. Neznámý muž tam v noci vystřelil na dva bratry před obchodem Macy’s. Mladší z nich na místě zemřel, druhý je v nemocnici.

Podobné incidenty nejsou na černý pátek výjimečné. Loni došlo ke střetům mezi zákazníky a policí ve Walmartu v Texasu. Muž tam na přivolaného strážníka zaútočil poté, co se mu jiná zákaznice pokusila vzít z rukou zlevněnou televizi.

V roce 2008 pak lidé na Long Islandu ušlapali zaměstnance Walmartu. Další lidé byli těžce zranění.

 

SDÍLET
sinfin.digital