Česko nemá lídra, který by formoval pozitivní pohled na EU. Největší vliv mají Zeman a Babiš

Podle průzkumu veřejného mínění, který se pravidelně provádí napříč všemi zeměmi Evropské unie, si jen 33 procent Čechů myslí, že členství v EU je „dobrá věc“. V porovnání s evropským průměrem (57 procent) tak vnímání unie v Česku není zrovna pozitivní. Při pohledu na výsledky šetření, které provedl portál EurActiv.cz ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, se ale není čemu divit. Na české politické scéně totiž chybí výrazná osobnost, která by Čechům připomínala výhody členství v EU.

První tři příčky seznamu osobností, které nejvíce ovlivňují českou debatu o EU, obsadili prezident Miloš Zeman, šéf hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus.

Xenofobii v Česku nechápu, Merkelovou vnímáte příliš jako nepřítele, říká česko-německá novinářka

„Zemanovy poznámky o ‚euronesmyslech‘ nebo Babišovy hlášky o tom, jak v EU nikdo nechápe jeho geniální myšlenky, staví na základech Klausovy negace EU jako nějaké zbytečnosti. Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují,“ tvrdí ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál, podle kterého je z výsledku patrné, že Václavu Klausovi nevyrostla jasná oponující osobnost.

Až na čtvrtém místě skončil premiér Bohuslav Sobotka, kterého následují jeho straničtí kolegové Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Kromě této šestice se do první desítky nejvlivnějších osobností dostala například i německá kancléřka Angela Merkelová, europoslanec Pavel Telička nebo čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Alespoň tak žebříček osobností, které nejvíce ovlivňují debatu o EU v Česku, vidí odborníci na zahraniční a evropskou politiku.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

„Naším záměrem bylo zjistit, jaké osobnosti mají podle zahraničněpolitických expertů největší vliv na domácí diskusi o EU,“ říká vydavatel zpravodajského portálu EurActiv.cz Jan Vitásek s tím, že bylo sestavení žebříčku inspirováno evropským průzkumem veřejného mínění Eurobarometr, v rámci kterého se Česko v první polovině roku posunulo do pozice nejskeptičtějšího člena EU, a dostalo se tak i za Velkou Británii.

„Výsledky by nám měly naznačit, kdo ovlivňuje to, jakým způsobem o EU hovoříme. Je to zároveň součin velmi subjektivních hledisek – neměli bychom je přeceňovat, ale určitou vypovídací hodnotu mají,“ říká Dostál. Výsledky průzkumu jsou tak odrazem toho, jaké osobnosti ovlivňují náladu v české společnosti, a ne evropskou politiku jako takovou.

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

Průzkum se zaměřil také na pět jednotlivých kategorií: politik, úředník, podnikatel, výzkumník a novinář. Zatímco ve skupině politiků první tři příčky obsadili Zeman, Babiš a Zaorálek, kategorii „podnikatel“ drtivě vyhrál Babiš.

Mezi nejvlivnějšími úředníky je současný státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a jeho předchůdce Tomáš Prouza. Ve skupině výzkumníků bodoval Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů, mezi novináři zase Kateřina Šafaříková z magazínu Respekt nebo Ondřej Houska, který před rokem přešel z Českého rozhlasu do Hospodářských novin.

SDÍLET
sinfin.digital