Český policista v Británii: Zaznamenal jsem několik rasistických útoků na Čechy

Policista Petr Torák, který již deset slouží ve Velké Británii, potvrzuje, že počet rasově motivovaných trestných činů vůči cizincům po referendu o brexitu vzrostl. Nyní se ale podle něj atmosféra uklidňuje. 

Britský ministr zahraničí Boris Johnson při své návštěvě Česka zdůrazňoval, že jeho vláda dělá vše pro to, aby zabránila dalším rasově motivovaným útokům na cizince. Zaznamenal jste takové případy ve svém okrsku?

V současné době pracuji ve městě Peterborough v hrabství Cambridgeshire. Od referenda police zaznamenala nárůst rasově motivovaných činů, ale byla to jen chvilková záležitost. Nyní ten počet klesá a vrací se do normálu.

Několik týdnů po referendu byl počet rasově motivovaných činů vysoký, ale většinou se jednalo o slovní urážení Poláků nebo diskriminační chování Angličanů vůči cizincům.

Kdo je Petr Torák?

Český Rom Petr Torák odešel v roce 1999 do Spojeného království, kde po sérii rasově motivovaných útoků požádal o azyl. Torák už deset let slouží u policie v anglickém městě Peterborough. Za svou práci věnovanou přistěhovaleckým komunitám byl v roce 2015 odměněn Řádem britského impéria.

Dělo se to i Čechům nebo Slovákům?

Zaznamenal jsem několik případů, kde se Češi a Slováci z různých anglických měst stali obětmi rasově motivovaných útoků, převážně však šlo o slovní napadení.

Vzpomenete si na nějaké konkrétní případy?

Jedna rodina čekala na doktora v čekárně a Angličané sedící vedle nich začali vykřikovat, že se nemohou dočkat, až všechny cizince deportují, protože potom nebudou muset tak dlouho čekat na doktora.

Také se na mne obrátila jedna paní, kterou taxikář odmítl odvést a řekl jí, že se má vrátit do své země. Doslechnul jsem se i o fyzickém napadení, kde dva starší pánové byli napadeni skupinou mladých Angličanů.

„Prvních pár dnů po referendu jsem měl takový divný pocit. Je to těžké popsat, ale měl jsem pocit, že se na mě lidé dívají a říkají si: Tebe tu nechceme, vrať se, odkud jsi přišel.“

Stávalo se něco podobného i v době před referendem o brexitu?

Osobně jsem nezaznamenal žádné potyčky nebo incidenty, které by se staly před referendem.

Setkal jste se s urážkou či útokem na svou osobu?

Osobně jsem se s přímým rasismem nebo diskriminací v Británii nesetkal. Musím ale přiznat, že prvních pár dnů po referendu jsem měl takový divný pocit. Je to těžké popsat, ale měl jsem pocit, že se na mě lidé dívají a říkají si: „Tebe tu nechceme, vrať se, odkud jsi přišel“. Byl to jen můj vnitřní pocit, pravděpodobně spojen s faktem, že nadpoloviční většina Britů volila pro odchod z EU. Mluvil jsem o tom s několika lidmi a mnoho z nich se cítilo stejně.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital