Cestovky čekají rekordní rok. Zájem je o exotiku a nevšední zážitky

Cestovní kanceláře hlásí meziroční navýšení prodaných zahraničních i tuzemských zájezdů. Někteří prodejci letošní rok označují jako rekordní. Větší zájem je také o exotiku a kola.

Češi stále častěji vyjíždějí do zahraničí i po Česku. Zájezdů se letos podle Asociace cestovních kanceláří ČR meziročně prodalo o 7 až 10 procent více než za stejnou dobu loni. S předstihem se tak dá předpokládat, že rok 2017 bude nejlepším rokem pro české prodejce zájezdů od vypuknutí krize v roce 2008.

Tehdy cestovní kanceláře a agentury podle údajů Indexu očekávání firem, který sestavuje ČSOB, utržily 51,5 miliardy korun, což bylo zatím nejvíce v historii. K objemu tržeb z roku 2008 se prodejci poprvé přiblížili až loni, letos by pak tuto hranici mohli poprvé pokořit.

„Vyšší počet prodaných zájezdů, ale ještě nemusí znamenat také vyšší tržby. Lidé dnes více nakupují, ale zase jezdí na kratší dovolené a pak ještě třeba vezmou auto a jedou někam sami,” říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

I podle údajů portálu Slevomat.cz, který zájezdy přeprodává, si Češi nejčastěji zaplatí za zahraniční dovolenou v délce jednoho týdne, což je méně než dříve, kdy se vyjíždělo na deset i čtrnáct dnů.

Nakupování kratších, a tím pádem často i levnějších pobytů, je ale vykompenzováno právě jejich četností. Například právě Slevomat hlásí, že zahraničních zájezdů prodal letos o 80 procent více než loni. Počet prodaných tuzemských zájezdů stoupl o více než čtvrtinu, jejich průměrná cena vzrostla o deset procent a nejčastěji jsou čtyřdenní.

Meziroční navýšení počtu prodaných zájezdů v desítkách procent zaznamenala také Cestovní kancelář Fischer, která mluví o vůbec nejúspěšnější sezóně od svého založení na počátku devadesátých let. Rekordní léto čeká podle slov marketingového ředitele Stanislava Zímy i Exim Tours.

Čtěte pokračování článku zde.

SDÍLET
sinfin.digital