Chaos v Mosulu. Stovky lidí se vrhly na auta s cennými zásobami

Město dobývá irácká armáda spolu se spřátelenými milicemi z područí samozvaného Islámského státu. Kamiony s vodou a jídlem vyslala do osvobozené části irácká vláda na žádost humanitárních organizací.  

Příjezd vozů se vzácnými zásobami vyvolal střety. „Nepanuje tady žádná spravedlnost," řekl abú Ahmad, který se z bezpečnostních důvodů bál zveřejnil celé jméno. „Někteří lidé si vzali množství tašek s jídlem, jiní nedostali nic,“ dodal.

I když měly nákladní automobily na sobě označení, že rozvážejí pomoc jménem místní vlády, u rozdělování pomoci údajně nebyl žádný z vládních úředníků či jiný bezpečnostní představitel. Muži, ženy i děti tak ihned začali bojovat o pytle s moukou a krabice s jablky, popsala AP.

„Jsme zoufalí, to je poprvé, co vidím automobil s pomocí.“

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Islamisté Mosul obsadili v roce 2014. Porážka by měla znamenat fatální ránu pro jejich aktivity v Iráku.

INFO.CZ mělo v oblasti na konci listopadu svého zpravodaje Pavla Novotného. Jeho exkluzivní materiály můžete číst zde.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital