„Chceme svého premiéra!“ Puigdemontovi příznivci vzali Katalánský parlament ztečí, podívejte se na videa přímo z místa

Magdaléna Rejžková

Katalánsky parlament odložil na neurčito volbu premiéra Puigdemonta plánovanou původně na dnešní odpoledne. Tisíce lidi v Barceloně i tak přišly katalánské separatistické politiky podpořit. Po manifestaci u parku de la Ciutadella stovky lidi vnikly přímo k budově parlamentu, navzdory zákazu policie. Nabízíme videa od reportérky INFO.CZ přímo z místa.

"Chceme mít svého premiéra, nebo obsadíme parlament," křičeli někteří demonstranti, když dorazili k budově parlamentu. Tu hlídá katalánská i španělská policie. "Parlament patří lidu," volají také demonstranti, z nichž někteří nesou Puigdemontovy fotografie. Katalánský deník El Nacional nicméně uvedl, že lidé se chovají pokojně.

3916207:article:true:true:true

Když několik stovek lidí proniklo do parku Ciutadella, kde se parlament nachází, policie znovu obnovila zátarasy a uzavřela všechny vchody do parku.

Manifestaci svolaly dvě hlavní separatistické organizace. Začala krátce před plánovaným zasedáním katalánského parlamentu, které mělo projednávat kandidaturu Puigdemonta na předsedu katalánské vlády. Dopoledne ale předseda parlamentu Roger Torrent jednání odložil, protože uvedení Puigdemonta do úřadu by bylo sporné a Madrid by ho neuznal.

Puigdemont je v Bruselu a v případě návratu do Španělska mu hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury za jeho snahy o nezávislost Katalánska. Zatím není jasné, kdy a za jakých podmínek se hlasování o katalánském premiérovi uskuteční.

3916207:article:true:true:true

3916206:article:true:true:true

sinfin.digital