Chemické zbraně v rukou Islámského státu. Radikálové je podle analýzy použili nejméně 52krát

ČTK

Takzvaný Islámský stát použil od roku 2014 v Iráku a Sýrii chemické zbraně nejméně dvaapadesátkrát, jen devatenáctkrát k tomu došlo v oblasti druhého největšího iráckého města Mosul a jeho okolí. Vyplývá to z nové analýzy společnosti IHS Markit.

Podle analýzy rovněž existuje obrovské riziko, že by ozbrojenci mohli nebezpečné chemikálie znovu použít proti civilistům v Mosulu, kde v současné době islamisté vedou již více než měsíc obranný boj proti ofenzívě irácké armády a severoiráckých kurdských milicí.

Irácké město, které islamisté získali pod svou kontrolu již v roce 2014, bylo údajně centrem výroby chemických zbraní pro radikální organizaci. Experti se nicméně domnívají, že ozbrojenci ještě před bitvou o Mosul přesunuli veškerý materiál a odborníky do sousední Sýrie. V Mosulu prý byl s největší pravděpodobností použit chlor a yperit.

Z jakých údajů a zdrojů analytici vycházeli, není jasné. Společnost IHS Markit se sídlem v Londýně poskytuje analýzy z finanční i bezpečnostní oblasti podnikové sféře i světovým vládám.

O výrobě nebezpečného yperitu islamisty nedávno informoval i šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Vzorky analyzované odborníky z OPCW podle něj "naznačily, že látka mohla být vyrobena samotným ISIS". ISIS je zkratkou pro Islámský stát, která bývá někdy používána. Tato látka byla "špatné kvality, nicméně stále škodlivá", dodal s tím, že tento vývoj je velmi znepokojivý.

sinfin.digital