„Chladnokrevný profesionál.“ Vraha z istanbulského klubu tajné služby nejspíš nemohly odhalit

Turečtí zpravodajci o riziku útoku během silvestrovských oslav dopředu dobře věděli. Dokonce tušili, že může přijít od nohsledů Islámského státu a v posledních dnech roku zatýkaly mezi jeho stoupenci. Nedělní střelbě, kterou v luxusním nočním klubu v Istanbulu nepřežilo 39 lidí, přesto nemohly zabránit. Podle odborníků byl atentátník zřejmě profesionál zocelený boji.

Turecký zpravodajský server Hurriyet uvedl, že tajné služby už 19. prosince měly poznatky, že se nějaký úder na symbolické datum chystá. Od 28. prosince až do posledního dne roku zatýkaly v Istanbulu i v provinciích po celé zemi. Celkem v rukách bezpečnostních složek skončilo jen v těchto čtyřech dnech 63 lidí podezřelých z napojení na Islámský stát, většinou se údajně jednalo o cizince a část z nich skončila ve vazbě.

Zhruba hodinu a půl po půlnoci na 1. ledna bylo zřejmé, že opatření a zátahy tragédii zabránit nedokázaly.

Zaznívají názory, že USA o útoku věděly. Američané něco takového kategoricky odmítají

Po pachateli jednoho z nejhorších útoků v Evropě v posledních letech se stále neúspěšně pátrá. Jeho identita veřejně známá není, úřady ale mají stále více stop. Mimo jiné záznamy z bezpečnostních kamer.

Dosavadní vyšetřování potvrdilo, že ke klubu přijel taxíkem, vzal zavazadlo s automatickou zbraní a začal pálit. Prvními oběťmi byli policisté a ostraha před klubem. Uvnitř budovy se muž zdržel delší dobu, než se původně uvádělo. Vystřílel šest zásobníků, odhodil zbraň a bundu a zmizel. Podle svědků předtím „dorážel“ zraněné lidi střelami do hlavy.

Na ankarskou generální prokuraturu se obrátila asociace tureckých barů a žádá trest pro všechny, kteří masakr veřejně schvalovali, například na internetu. Úřady prověřují na 350 účtů na sociálních sítích, především na Twitteru.

„Je odhodlaný, přesvědčený, praktický, chladnokrevný. Je to profesionál, který ví, jak dosáhnout svého,“ komentoval jeho počínání protiteroristický expert Abdulah Ağar. „Pravděpodobně už kdysi střílel v konfliktních oblastech. Nemá žádné výčitky, je to profesionální vrah, který už střílel po lidech v minulosti,“ dodává odborník, který viděl záznamy z průmyslových kamer.

Přímo v návaznosti na útok zadržela policie osm lidí. Není zřejmé, zda s atentátníkem byli jen v běžném v kontaktu nebo mu rovnou pomáhali.

Turecko má za sebou krvavý rok 2016

Policie vidí podobnost s úderem na istanbulském Atatürkově letišti koncem června, kde zemřelo 45 lidí. Za touto teroristickou akcí byl podle přesvědčení úřadů Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, jehož součástí bývaly i Uzbekistán a Kyrgyzstán. Právě z těchto států by mohl být i muž, který vraždil v nočním klubu, i když to je zatím stále spíše mediální spekulace.

Policie nicméně má otisky střelce a jeho základní popis. „Práce na jeho identifikaci se tím urychlí,“ říká turecký vicepremiér Kurtulmuş. Podle něj je jasné, že intervence turecké armády v Sýrii, která trvá od srpna, rozhořčila teroristické skupiny a ty, kdo za nimi stojí.

K nedělnímu útoku se přihlásil samozvaný Islámský stát, který si ale s odstupem připisuje prakticky všechny útoky se snahou získat publicitu a kredit v očích svých stoupenců. Přímou linku na teroristickou organizaci zatím vyšetřovatelé nepředložili.

Vicepremiér ujistil, že turecká intervence v Sýrii, kde Ankara spolu s Ruskem momentálně hraje klíčovou roli v mírovém procesu, bude nehledě na útok pokračovat.

SDÍLET
sinfin.digital