Chlapec s rodiči zemřeli v kráteru sopky u Neapole. Druhý syn tragédii bezmocně sledoval z pár metrů

Jedenáctiletý chlapec a jeho rodiče zemřeli v mělkém sopečném kráteru v italské Solfataře, nejznámějším místě Flegrejských polí. Takzvaná vulkanická kaldera, v podstatě obří kráter o průměru 13 kilometrů, se rozkládá západně od jihoitalské Neapole. Místo hojně navštěvují turisté z celého světa.

Italská média i tiskové agentury se rozcházejí v tom, jak k incidentu došlo. Podle webu listu La Repubblica chlapec vlezl do ohraničené oblasti a na pohyblivém písku sklouzl do mělkého kráteru. Rodiče se hocha neúspěšně pokusili vytáhnout.

„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij

Trojice se posléze podle hasičů pravděpodobně udusila plyny, jež kráter vypouští. Agentura AP napsala, že trojici mohla usmrtit erupce žhavého bahna. Poslední člen rodiny, sedmiletý chlapec, zůstal za zábranou a jako jediný přežil.

Po neštěstí byla těla z kráteru vyzdvižena a celá oblast uzavřena. Sedmiletý hoch byl svěřen pracovníkům sociální péče a úřady kontaktovaly jeho prarodiče v Turínu.

Jed na vašem talíři? Česká vejce jsou bezpečná, není ale možné zkontrolovat vše, říká expertka

Z půdy v Solfataře uniká pára o teplotě 160 stupňů Celsia a plyny, včetně jedovatého sirovodíku, uvedla agentura Reuters. Na Flegrejských polích se nachází na tři desítky kráterů a hojně zde unikají sopečné plyny.

Podle vulkanologů jsou Flegrejská pole jedním z míst, kde potenciálně hrozí erupce supervulkánu. Pokud by se tento scénář opravdu naplnil, mohl by výbuch způsobit katastrofu nedozírných rozměrů, protože jde o hustě obydlenou oblast, kde žijí odhadem tři miliony lidí.

Geologové Flegrejská pole neustále monitorují, kontrolují teploty a analyzují chemické složení plynů. Měření ukázala, že za posledních 30 let půda v oblasti stoupla o 30 centimetrů.

SDÍLET
sinfin.digital