Chtějí zpátky do zajetí. Děti, kterým vymyl mozek Islámský stát

Jmenuje se Murad, je mu devět roků a rád by se vrátil ke kamarádům. Do Islámského státu. Stýská se mu po táboře, kde ho učili nenávidět každého, kdo není sunnitský extremista. 

Za tichého Murada, kterého reportéři agentury Reuters zastihli v dresu klubu Real Madrid, hovoří matka. „Vymyli mu mozek. Podobně jako jeho kamarádi, i Murad mi před útěkem řekl, ať jdu sama, že zůstane. Do poslední chvíle odmítal odejít,“ vypráví žena, která se synem po mnoha útrapách nakonec doputovala do iráckého Kurdistánu.

Britský novinář opět v propagandě islamistů

Murada stihl osud řady jezídských chlapců, které islamisté v dubnu roku 2014 unesli z iráckého Sindžáru. Radikálové z Islámského státu tehdy použili osvědčenou taktiku minulých tisíciletí: ženy a dívky zotročili, z chlapců se pokusili udělat vojáky. Podle odhadu OSN dosud Islámský stát vězní více než tři tisícovky jezídů unesených ze Sindžáru.

Malí Jezídové prošli vojenským drillem a indoktrinací. Spali na špinavých matracích, za přestupky je fyzicky trestali. „Řekli nám – jste jezídové, nevěřící. My z Vás uděláme opravdové věřící, nebe Vám bude otevřené,“ vypráví šestnáctiletý chlapec, který prošel stejným výcvikem jako Murad. A který se stále bál říct novinářům z Reuters své jméno.

"My z Vás uděláme opravdové věřící, nebe Vám bude otevřené."

Islámský stát vychází z nesnášenlivého výkladu puritánské verze sunnitského islámu. Jezídi, kteří jsou etničtí Kurdové a vyznávají učení ovlivněné islámem, křesťanstvím i zoroastrismem, jsou pro radikály lidmi bez Boha. Lze je tedy buď vraždit a zotročit, ale také přivést k víře. Šíity, kteří jsou ve světě islámu menšinou, ale radikálové považují za odpadlíky od víry nehodné existence. Zkraje je prostě stříleli na ulici. Islámský stát v tomto ohledu jen navazuje na iráckého diktátora Saddáma Husajna (1937-2006), původem sunnitu, který šíity nenáviděl a potíral.

Nedůvěru mezi jednotlivými skupinami živí propaganda vlád, hnutí i ulice. Při nedávné cestě do Iráku jsme ale v Mosulu hovořili se zdravotníky, které z předpojatosti obviňovat nelze. Derek Coleman a Peter Reed, američtí dobrovolníci pracující ve slovenské nevládní organizace Academy of Emergency Medicine nám vyprávěli o slepém chlapci, který jevil známky retardace. A který se k nim dostal z Islámského státu. Došli k závěru, že mu islamistický zdravotník injekcí vpíchl petrolej. S příbuznými se Američané nakonec shodli na tom, že na vině je zdravotníkova nenávist vůči šíitům a jedno z chlapcových jmen - Husajn. Toto jméno je totiž z historických důvodů populární mezi šíity.

O zvěrstvech páchaných na dětech se v Iráku vypráví celé legendy, obvykle smyšlené a neověřitelné. Náš kurdský řidič Ibrahím vyprávěl pro změnu o šíitských vojácích, kteří se prý bavili házením sunnitských kojenců pod pásy tanku.

Do podobné kategorie patří hororové zprávy o likvidaci iráckých křesťanů, kteří byli třeba podle webu Breitbart islamisty házeni do pecí a jejich děti prý zahynuly ve strojích na hnětení těsta, to vše na předměstí Damašku. Web Breitbart proslul jako nedůvěryhodný šiřitel rasistických a konspiračních teorií. I když Islámský stát nenávidí křesťany, přece jen se musí – nebo může – řídit výkladem tradičního práva. Podle něj mají křesťané v rámci islámského společenství právo vyznávat svoji víru, po starém zvyku ale platí daň z hlavy. V irácké Bartelle, kam jsme letos dorazili, činila podle místních křesťanů tato daň dvě stě dolarů ročně.

SDÍLET
sinfin.digital