Chystá se první obvinění v Trumpově ruské kauze. Pracuje na ní i vyšetřovatel Watergate

O kauze ruských zásahů do loňské americké předvolební kampaně se často mluví jako o Trumpově Watergate. Se skandálem, který smetl jiného šéfa Bílého domu, Richarda Nixona, má skutečně něco společného. V týmu vyšetřovatelů je i zkušený James Quarles, jehož prověřila právě Watergate.

Že je Quarels součástí týmu speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera potvrdily serveru Daily Beast zdroje obeznámené s průběhem šetření. Podle jednoho z nich má za úkol odlehčit zaneprázdněnému Muellerovi tím, že zařizuje každodenní komunikaci s Bílým domem. Ta postupem času narůstá.

Experti srovnávají Trumpovu kauzu s Watergate velice často. Nyní mají bod, o který se mohou opřít. Quarles mezi lety 1973 a 1975 skutečně na případu pracoval. Soustředil se na financování kampaní. Nyní patří k hlavním postavám další aféry dotýkající se nejvyšších pater americké politiky.

„Během Watergate se naučil, jak vyšetřovat a zkoumat, zda existují důkazy o právních teoriích,“ prozradila webu osoba, která s Quarlesem spolupracovala. A pochvalně se o jeho práci vyjadřuje i Richard Ben-Veniste, který byl jedním z hlavních speciálních vyšetřovatelů v kauze, která v 70. letech připravila Richarda Nixona o prezidentské křeslo.

Granát ve Vyškově roztrhal vojáka. Explodoval v budově poblíž základní školy

Quarles se dobře zná i s Muellerem. Pracovali spolu pro společnost WilmerHale, která se tehdy jmenovala Hale and Dorr. Mueller zakrátkou soukromou sféru opustil, přátelství mezi oběma ale přetrvalo. I proto Quarels znovu vstoupil do státních služeb, byť jeho finanční odměna je nesrovnatelně menší než v privátním sektoru.

„Je to jeden z těch moudrých starých mužů, kteří poskytují svou škálu zkušeností. Je dobrá kontrola toho, jestli se věci dělají tak, jak mají,“ prohlašuje o něm další z jeho někdejších spolupracovníků.

Kromě něj hraje klíčovou roli také bývalý federální prokurátor Andrew Weissmann, který je známý svým buldočím stylem, s jakým proti obžalovaným vystupuje.

Polští poslanci si došlápli na neziskovky. Peníze bude rozdělovat nový institut, podle opozice to je likvidace

To může hrát roli, pokud se Muellerův tým skutečně někoho rozhodne stíhat. Podle informací listu New York Times to přitom vypadá, že už se rýsuje první obvinění. To Mueller nejspíše vznese proti bývalému manažerovi Trumpovi kampaně Paulovi Manafortovi.

Jak upozorňuje CNN, Manafort byl také v hledáčku americké vlády. A to dlouho před samotnými volbami. FBI ho začala vyšetřovat kvůli jeho kontaktům s tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Odposlechy na něj nasadila před hlasováním a pokračovala v něm i krátce po Trumpově zvolení.

Zřejmě ho ale neodposlouchávala během června 2016, kde se po boku Trumpova syna Donalda juniora a prezidentova zetě Jareda Kushnera sešel s ruskou právničkou Natalií Veselnickou ve snaze získat kompromitující materiály na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Kdo je kdo v ruské kauze Donalda Trumpa si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital