Čína před sjezdem komunistické strany přitvrzuje cenzuru, zablokovala zašifrovaný WhatsApp

Je to již skoro tradiční rituál. S tím, jak se blíží datum konání říjnového sjezdu komunistické strany, začínají v Číně poněkud chladnout dosud pootevřené komunikační kanály internetového připojení. Nejvýrazněji to ze zahraničních služeb pociťuje aplikace Marka Zuckerberga WhatsApp, která má v posledních dnech v zemi provozní problémy.   

Podle kybernetické bezpečnostní společnosti OONI začali čínští internetoví poskytovatelé blokovat přístup k aplikaci minulou sobotu, někteří uživatelé aplikace ale tvrdí, že WhatsApp je pro ně nedostupný již celý týden.

Facebook dostal od Evropské komise stamilionovou pokutu. Poskytl jí zavádějící informace

Načasování je symptomatické. Jak informuje server CNN, příští měsíc se uskuteční 19. sjezd čínské komunistické strany, která vždy před takto významnou událostí „škrtí“ dosud pootevřené komunikační kanály.

„Je běžné, že čím více se v minulosti takováto vrcholná akce blížila, tím více jsme zaznamenávali restrikce a blokování internetového přístupu. A to samé také vidíme v posledních měsících,“ tvrdí Adam Segal, ředitel programu kybernetické bezpečnosti think-tanku Rady pro zahraniční spolupráci (CFR).

Facebook a Microsoft natáhli pod Atlantikem kabel budoucnosti. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat

Čínskému režimu je aplikace WhatsApp, která slouží k bezplatnému telefonování či posílání zpráv, trnem v patě; nelíbí se jí zejména silné šifrování aplikace. „Vláda chce monitorovat internetovou komunikaci, a proto se snaží lidi přimět k tomu, aby používali aplikace, které jsou jednoduše sledovatelné,“ myslí si Timothy Heath, analytik výzkumné neziskové organizace RAND Corporation,

Mnoho západních technologických společností a jejich služeb má kvůli tomu dveře na čínský trh zavřené. Kromě Facebooku jde například i o Google, Twitter či Instagram.

Čínský Národní kongres, který se koná jednou za pět let, se uskuteční 18. října. Očekává se, že na kongresu si upevní svou moc současný čínský prezident Si Ťin-pching, nicméně měla by se obměnit značná část politbyra a Ústředního výboru strany.

SDÍLET
sinfin.digital