Čína chce, aby na ní byl svět závislý, prohlásil německý prezident. Bojí se jí víc než Ruska

Je Čína dnes pro okolní svět větším nebezpečím než Rusko? Z pohledu německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera zřejmě ano. Steinmeier dnes při návštěvě New Yorku pronesl na adresu Číny tak nezvykle ostrá slova, že tím překvapil i německá média. Čína údajně pracuje na tom, aby se stala „nezávislá na světu, ale svět byl závislý na ní“.

Steinmeier dnes v New Yorku převzal výroční cenu Henryho A. Kissingera, udělovanou Americkou akademií v Berlíně osobnostem, které se výrazně zasloužily o dobré „transatlantické“ vztahy mezi Evropu a USA. Před současným německým prezidentem ji získali například Angela Merkelová, Helmut Kohl nebo George Bush starší.

Steinmeier převzetí ceny využil k hodnocení současné mezinárodněpolitické situace, které (pro mnoho posluchačů i médií) překvapivě nezaměřil na důsledky ruské agrese na Ukrajině, ale spíše na nebezpečí, vyplývající z expanzivní politiky Číny.

„Čína se změnila,“ řekl Steinmeier v projevu. V Číně podle něj místo větší liberalizace nastal naopak čas ještě silnějšího „utužování“ totalitního režimu. To se projevuje nejen v čínské domácí politice, ale také ve vztahu Číny ke světu, například v oblasti „čínských hegemonických nároků v oblasti jižního Pacifiku“.

Čína podle Steinmeiera začala uplatňovat „změněnou, svět ohrožující filozofii zahraniční a hospodářské politiky“, kterou německý prezident definoval poměrně unikátní formulací. Doslova totiž prohlásil, že cílem současného čínského vedení je „učinit Čínu nezávislou na světě – a učinit svět závislým na Číně“.

sinfin.digital