Čínská ekonomika poroste rychleji, než se čekalo. Za cenu obrovského zadlužení, které se může vymstít

ČTK, luš

16. 08. 2017 • 08:30

Čínská ekonomika v příštích třech letech poroste rychleji, než se doposud čekalo. Ekonomice pomůže neochota vlády omezit nebezpečnou výši zadlužení. Obrovské zadlužení však zvyšuje v budoucnu riziko krize. Uvedl to ve své zprávě o výhledu čínské ekonomiky Mezinárodní měnový fond.

Čínská ekonomika by měla v letech 2018 až 2020 růst v průměru o 6,4 procenta ročně. Doposud fond čekal zvýšení o šest procent. Pro letošní rok zvýšil MMF odhad růstu na 6,7 procenta z 6,2 procenta, napsal list Financial Times.

Čínská vláda slíbila mezi roky 2010 a 2020 zdvojnásobit velikost ekonomiky. Aby splnila tento cíl, toleruje obrovský růst dluhu. Výsledkem toho má být podle MMF zvýšení dluhu nefinančního sektoru do roku 2020 na více než 290 procent hrubého domácího produktu. Loni dluh činil 235 procent HDP. Ve své předchozí prognóze fond odhadoval, že zadlužení se v příštích pěti letech stabilizuje na hodnotě 270 procent HDP.

Fond varoval, že růst úvěrů je na nebezpečné trajektorii a zvyšuje riziko zpomalení ekonomického růstu. Vyzval proto Čínu k rozhodné akci, která by postupně zbrzdila nárůst objemu úvěrů. Vyšší zadlužení může také zhoršit schopnost Pekingu reagovat na případné krize na mezibankovním trhu.

Zástupce Číny u MMF Ťin Čung-sia odmítl varování. „Silnější výkon (čínské ekonomiky) od roku 2017 není řízen pouze politickými stimuly, ale je spíše odrazem vyvažování a strukturálního přizpůsobení,“ uvedl v oficiální odpovědi Pekingu. „Scénář personálu (MMF) o náhlém zpomalení čínské ekonomiky je velmi nepravděpodobný.“

Fond byl rovněž kritický k reformě státních podniků. Poznamenal, že velká část ekonomiky zůstává nadále nepřístupná firmám ze soukromého sektoru.

SDÍLET